Justyna Kowalczyk wystartuje na nartorolkach w festiwalu Blink 2018

opublikowano: 06 czerwca 2018 autor: Redakcja
Aż 38 medalistów Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang zamierza wystartować na nartorolkach w zawodach norweskiego festiwalu Blink, który odbędzie się między 1 a 4 sierpnia 2018 roku w Sandnes. Reprezentantka Polski weźmie udział w biegu techniką klasyczną na dystansie 60 km.

Festiwal Blink to najbardziej prestiżowa nartorolkowa impreza na świecie. Co roku przyciąga do letniej rywalizacji gwiazdy biathlonu i biegów narciarskich. Wchodzący w skład festiwalu bieg pod górę Lysebotn Opp na dystansie 7,5 km z przewyższeniem 600 m to jedne z bardziej rozpoznawalnych zawodów tego wielkiego, sportowego widowiska. To też rzadka okazja dla światowej czołówki biathlonistów, by zmierzyć się z elitą biegów narciarskich.

W 2018 roku już po raz trzeci w ramach imprezy zostanie zorganizowany Blink Classic (środa 1 sierpnia), czyli nartorolkowy wyścig techniką klasyczną na dystansach 13 km, 50 km i 60 km. Elita, w tym Justyna Kowalczyk, zmierzy się na najdłuższej trasie. Bieg ten jest zaliczany do klasyfikacji generalnej cyklu Guide World Classic Tour skupiającego cztery prestiżowe biegi klasykiem na nartorolkach - dwa w Norwegii i po jednym w Szwecji oraz we Włoszech. W tym roku o męską wiktorię będą walczyć Petter Northug (zwycięzca z 2016 roku), Martin Johnsrud Sundby (triumfator z 2017 roku) i Simen Hegstad Kruger (numer 2. przed rokiem).

Festiwal Blink to wiele różnych nartorolkowych konkurencji na asfalcie dla biegaczy narciarskich i biathlonistów, od sprintów po biegi dystansowe. Z wyjątkiem Blink Classic, wszystkie pozostałe zawody odbywają się techniką dowolną.

Gwiazdy, które co roku ściągają na początku sierpnia do Sandnes przyciągają rzesze kibiców, którzy w dziesiątkach tysięcy dopingują swoich sportowych idoli przy trasie zawodów, a setki tysięcy śledzą zmagania przed telewizorami. W bieżącym sezonie oprócz Justyny Kowalczyk na starcie różnych wyścigów mają stanąć też m.in. Therese Johaug, Petter Northuga, Kaisa Makarainen, Alex Harvey, Heidi Weng, Siergiej Ustiugow.

W poprzednich latach w festiwalu Blink startowali Polacy, w tym Weronika Nowakowska i Maciej Staręga. Niestety bez większych sukcesów. Liczymy, że tym razem za sprawą Justyny Kowalczyk tendencja ta się odmieni. Tym bardziej, że nasza najlepsza narciarka wiele razy udowodniła, że na długich trasach trudno z nią wygrać na nartorolkach. Już trzymamy kciuki.

Więcej o Blink Festivalen przeczytasz na stronie imprezy: www.blinkfestivalen.no.

zaktualizowano środa, 06 czerwca 2018 16:34
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.