Ultramaraton Nartorolkowy staje się Festiwalem Biegów Nartorolkowych

opublikowano: 27 maja 2017 autor: Redakcja

Ultramaraton Nartorolkowy staje się Festiwalem Biegów Nartorolkowych

Wiki Wejher
W 2017 roku uczestnicy organizowanego już po raz trzeci Ultramaratonu Nartorolkowego będą mogli zmierzyć się w trzech konkurencjach i na trzech dystansach. Organizator wprowadził szereg nowości i zmian przygotowując się na przyjęcie większej liczby uczestników. Otwarto już zapisy do biegów zaplanowanych na niedzielę 2 lipca 2017 roku.

Ultramaraton Nartorolkowy, choć organizowany dopiero po raz trzeci, urósł już do miana legendarnej polskiej imprezy dla miłośników małych kółek. Z pewnością duże zainteresowanie wydarzeniem można przypisać ponadprzeciętnym dystansom, przekraczającym wyobraźnię większości amatorów nartorolek, na jakich konkurują ze sobą zawodnicy. Przypomnijmy, że w pierwszej edycji zawodów w 2015 roku ścigano się na 140 km, a rok później ultramaratoński dystans wydłużono do 160 km. Nawet „połówkowe dystanse" - w pierwszej edycji to 70 km, a przed rokiem 80 km - były poza zasięgiem wielu „zwykłych zjadaczy chleba".

Od początku nasz portal wspiera zawody. Przed pierwszą edycją od strony przygotowania ich zasad i ogólnego kształtu, a każdego roku, także w tym sezonie, sprawując patronat medialny. W niedzielę 2 lipca 2017 roku impreza już po raz trzeci odbędzie się na asfaltowej drodze Puszczy Darżlubskiej niedaleko Wejherowa. W 2017 roku zawodnicy do wyboru mają znane już dystanse – 160 km (Ultramaraton) i 80 km (Maraton) – a także nowy, najkrótszy bieg na 40 km (Półmaraton).

Małe zmiany wprowadzono w konkurencjach. Do tej pory prowadzone były klasyfikacje dla startujących na nartorolkach z twardymi kołami (dowolnego typu) i pompowanymi. Nie narzucano też techniki biegu. W tym roku pojawiły się nowe możliwości, ale też ograniczenia.

Na najdłuższym dystansie 160 km nie będzie klasyfikacji dla startujących na kołach pompowanych. Tu uczestnicy mogą wybrać sprzęt, na którym będą rywalizować: koła startowe z poliuretanu i koła gumowe – twarde. Najbardziej ambitny dystans dla zwolenników sprzętu terenowego na tzw. „luftach" to 80 km. W Maratonie Nartorolkowym można będzie też wystartować na nartorolkach z twardymi kołami. Jest jednak jeden warunek – muszą być gumowe. Na dystansach 160 km i 80 km można biec dowolnie – klasykiem, łyżwą, czy mieszanką tych stylów. Klasyfikacja zależna jest tylko od dystansu i kół.

Najwięcej nowości czeka na startujących w najkrótszym biegu – Półmaratonie. Z resztą samo wprowadzenie tego dystansu jest największym novum w tegorocznej imprezy. Tak jak w Maratonie można będzie rywalizować na sprzęcie z twardymi gumowymi lub pompowanymi kołami. Po raz pierwszy będzie też prowadzona osobna klasyfikacja dla startujących techniką klasyczną na sprzęcie sportowym. Podsumowując, w biegu na 40 km nagradzani będą uczestnicy rywalizujący w konkurencjach: „koła gumowe" w technice klasycznej, „koła gumowe" w technice dowolnej oraz „koła pompowane" .

Ze względu na różnorodność dystansów i klasyfikacji w tegorocznych biegach organizator zdecydował się nadać imprezie nazwę Festiwal Biegów Nartorolkowych.

Duże zainteresowanie wśród startujących i kibiców impreza zawdzięcza także swojemu częściowo zamkniętemu charakterowi. Wiadomo, to co niedostępne, przyciąga uwagę. Organizator wprowadził limity uczestników, a także weryfikację zgłoszeń, z obawy o bezpieczeństwo zawodników. By wystartować na najdłuższym w Polsce, a być może także na świecie, dystansie 160 km, zawodnik musiał wykazać, że nie jest nowicjuszem, a dotychczasowe doświadczenia i umiejętności predysponują go do walki z dystansem i konkurentami.

W sezonie 2017 ze względu na wprowadzenie trzeciego, najkrótszego biegu, który daje możliwość startu także zwolennikom krótszych dystansów, rośnie limit uczestników do 50 osób. Organizator w regulaminie zastrzega sobie jednak możliwość jego zwiększenia.

Zmagania na wszystkich trzech dystansach Festiwalu Biegów Nartorolkowych odbywają się na tzw. wahadle. Zawodnicy jadą do końca trasy, tam zawracają i zmierzają do drugiego jej końca, gdzie ponownie zawracają i tak wielokrotnie do uzyskania wymaganego dystansu. Długość asfaltowego odcinka to 10 km. Trasa w zdecydowanej większości prowadzi na wyłączonej z ruchu drodze leśnej w Puszczy Darżlubskiej (Nadleśnictwo Wejherowo). Choć nie jest zupełnie płaska, nie ma na niej bardziej znaczących przewyższeń.

Zapisy do zawodów już trwają. Zgłoszenia wyłącznie online przyjmowane są za pośrednictwem internetowego formularza. Opłata startowa zależna jest od terminu zgłoszenia i wynosi od 100 do 150 zł przy wpłacie przelewem, a w dniu zawodów 200 zł. Co ciekawe organizator zdecydował się przekazać wszystkie wpłaty na cel dobroczynny. Opłaty startowe zasilą Stowarzyszenie Przyjaciół Rodziny w Wejherowie. Brawa za piękny gest.

Więcej informacji

zaktualizowano sobota, 27 maja 2017 17:45
Oceń artykuł
(3 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.