W Alliansloppet - największym nartorolkowym biegu świata wystartuje 1100 osób

opublikowano: 23 sierpnia 2017 autor: Redakcja
Podczas gdy w Polsce frekwencja największych biegów na nartorolkach dochodzi do setki, w ostatnią sobotę sierpnia 2017 roku w Szwecji w Alliansloppet weźmie udział 1100 uczestników, którzy zmierzą się na dystansach 48 km, 32 km i 16 km. Na liście startowej są też Polacy.

Bieg w mieście Trollhättan położonym 70 km na północ od Göteborga organizowany jest od 2007 roku. W bieżącym sezonie mamy dziesiątą, jubileuszową edycję imprezy. To największy na świecie nartorolkowy maraton. Przyciąga nie tylko tłumy miłośników małych kółek z całego świata, ale także międzynarodową elitę biegów narciarskich, wśród której znajdujemy nazwiska medalistów olimpijskich, czy mistrzostw świata. Oprócz Szwedów udział w imprezie zapowiedzieli m.in. Kateřina Smutná (CZE), Ilja Czernousow (RUS), Petter Northug (NOR), Anders Aukland (NOR), czy Lukáš Bauer (CZE).

W ramach Alliansloppet, które w tym roku odbędzie się w sobotę 26 sierpnia, można się ścigać na trzech dystansach: 16 km, 32 km i 48 km. Zawody odbywają się na jednej pętli 16 km. Obowiązuje technika klasyczna i czarne, gumowe koła o prędkości tzw. dwa, czyli średniej. Wymogiem są także kije z limitem długości określonym przez FIS dla techniki klasycznej, czyli 83% wzrostu zawodnika + 5 cm.

Rywalizacja amatorów i elity jest podzielona. Pierwsi startują o 11:00, profesjonaliści o 14:20 (kobiety) i 14:30 (mężczyźni). Takie rozwiązanie pozwala wyczynowym zawodnikom ścigać się tylko ze sobą na mniej zatłoczonej trasie, a wszystkim amatorom, którzy zdążyli skończyć swój bieg, kibicować przy trasie najlepszym. Odbiera to jednak szarym uczestnikom szansę wystartowania dokładnie w tym samym wyścigu, w jednym momencie i w tych samych warunkach, co ich sportowi idole.

Nartorolkowy maraton Alliansloppet to jedyna impreza na świecie odbywająca się na asfalcie zaliczana do narciarskiej ligi Euroloppet. Jest także jednym z etapów elitarnego cyklu długodystansowych biegów techniką klasyczną World Classic Tour. Wyniki uzyskane w Alliansloppet brane są pod uwagę przy ustalaniu sektorów startowych w najbardziej prestiżowym narciarskim maratownie świata - Biegu Wazów.

W ostatnich latach na listach startowych Alliansloppet, zarówno pośród elity, jak też amatorów, nie startowali Polacy. W tym roku w biegu otwartym weźmie udział grupa z Polski, wśród nich organizatorzy polskiego cyklu biegów na nartorolkach Vexa Skiroll Tour. - Jedziemy do Szwecji w celach sportowych, ale także po naukę, by zobaczyć jak organizowana jest największa nartorolkowa impreza na świecie i być może przenieść dobre rozwiązania do Polski - mówią Marek Tokarczyk i Michał Rolski.

W ramach nartorolkowego szwedzkiego festiwalu oprócz maratonu odbywają się imprezy towarzyszące. W czwartek organizowany jest bieg lekkoatletyczny GKN-Loppet na dystansach 8 km i 16 km. Na małych kółkach zawodnicy będą rywalizować w piątek w Integra Sprint Race - sprintach techniką dowolną na odcinku 150 m. Tego samego dnia odbędzie się też krótki bieg pod górę Sting Hill Race na dystansie 1500 m z przewyższeniem 65 metrów.

Więcej o zawodach na stronie www.alliansloppet.se i facebookowym profilu https://www.facebook.com/alliansloppet/.

zaktualizowano środa, 23 sierpnia 2017 10:25
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.