W niecałe 8 godzin pokonano 200 km na nartorolkach w ramach 4. FBN ArenaTax

opublikowano: 30 czerwca 2019 autor: Redakcja
Doładnie 7:48:44 zajęło Józefowi Wojtyle pokonanie 200 km na nartorolkach podczas zmagań 4. FBN ArenaTax Ultramaratonu 200 km - 29 czerwca 2019 roku w Wejherowie. Zawodnicy ścigali się także na dystansach 80 km i 40 km. We wszystkich wyścigach wystartowało łącznie 44 sportowców.

Bieg na 200 km organizowany był w ramach wejherowskiego Ultramaratonu po raz pierwszy. Nie mamy informacji, by gdzieś w świecie odbywały się nartorolkowe zmagania na tak długim dystansie, można więc uznać, że jest to najdłuższy na świecie wyścig na małych kółkach.

Ultramaraton - 200 km

Dystans głowny można było pokonać techniką dowolną na nartorolkach sportowych z kołami dowolnymi lub na łyżworolkach. W tej pierwszej konkurencji wzięło udział siedmiu sportowców - wszyscy to mężczyźni. Bieg ukończyło tylko czterech zawodników. Najszybszym okazał się Józef Wojtyła (LKS Pogórze / Skipol.pl Team), który trasę pokonał w czasie 7:48:44 osiągając średnią prędkość na całej trasie 25,6 km/h. Ze stratą ponad 9 minut na drugiej pozycji metę osiągnął Damian Ciborowski (KS Speed Jasło), po kolejnej blisko pół godzinie jako trzeci bieg ukończył Paweł Bubula (Skipol.pl Team).

W zmaganiach na łyżworolkach wzięło udział troje zawodników. Najszybszy Jakub Gruszka z Warszawy na pokonanie 200 km potrzebował blisko 9 i pół godziny. Najszybsza i jedyna zawodniczka na tym dystansie - Katarzyna Cebulska z Krakowa - ukończyła rywalizację w czasie ponad 11 godzin.

Szczegółowe wyniki załączamy pod tekstem.

Maraton - 80 km

"Średni" dystans cieszył się najmniejszym zainteresowaniem. Do tej rywalizacji przystąpiło sześciu mężczyzn, w tym czterech techniką dowolną na nartorolkach sportowych z kołami gumowymi oraz dwóch w kategorii na kołach pompowanych. W konkurencji nartorolek sportowych zwyciężył Ryszard Somerlik (Skipol.pl Team) z czasem 3:42:46 przed Piotrem Jareckim (KS Speed Jasło) i Robertem Sadowskim (Skipol.pl Team).

Na pompowanych kołach trasę najszybciej pokonał Tadeusz Lis (Skiking.pl Team) z czasem 4:28:54. Jego jedyny rywal - Niemiec Klaus Peters potrzebował na dotarcie do mety ponad 40 minut więcej.

Pełne wyniki znajdziesz pod tekstem w plikach do pobrania.

Półmaraton - 40 km

Ten bieg osiągnął największą frekwencję - ponad 60% wszystkich startujących tego dnia. Tu też można było się ścigać do wyboru na nartorolkach sportowych z kołami gumowymi techniką dowolną lub klasyczną, jak też na pompowanych kołach. Łącznie w tym biegu wystartowało 28 zawodników.

W klasyfikacji techniką dowolną rywalizacja była najbardziej wyrównana. Zwyciężył Rafał Koryciński (team nabiegowkach.pl / Cartusia Kartuzy) z czasem 1:38:16. Zaledwie 5 sekund więcej na ukończenie wyścigu potrzebował Robert Romanowicz  (team nabiegowkach.pl). Kolejne 6 sekund więcej pozostawał na trasie trzeci zawodnik dnia Andrzej Prud. Wśród pań triumfowała Roksana Ciborowska (KS Speed Jasło), która była też jedyną startującą w tej klasyfikacji.

Pośród rywalizujących techniką klasyczną najszybszy był Białorusin Yury Antokhin (Orshaskimarathon), któremu przebiegnięcie 40 km zajęło 1:38:37. To czas, który uplasował go na 4. pozycji spośród wszytkich uczestników tego biegu niezależnie od techniki i sprzętu. Druga lokata i strata ośmiu minut do zwycięzcy dla Marka Tokarczyka (MT-sport.pl Team). Trzeci wynik dnia odnotował Andrey Pradun (Skipol.pl Team). Wśród dwóch biegnących klasykiem pań wygrała Jadwiga Grynkiewicz (MT-sport.pl Team) przed Ewą Jabłońską z Krynicy-Zdrój.

W klasyfikacji na pompowanych kołach bieg wygrał Ireneusz Rabski (Skipol.pl Team) przed Niemcem Eduardem Herbstreichem (Rolldichfit E. V.) i Wiktorem Olchowikiem z Warszawy. W konkurencji płci pięknej najszybsza okazała się Niemka Nataly Herbstreich (Rolldichfit E. V.), która wyprzedziła Magdę Kurlanc (TN Biegówki Wesoła).

Pełne wyniki załączamy do ściągnięcia pod tekstem.

Przypomnijmy, że impreza miała także pozasportowy, wielki cel. Wszystkie wpłaty startowe w całości zostały przekazane na potrzeby Natalii Labuddy będącej w trakcie najtrudniejszego wyścigu, w którym rywalem jest złośliwy nowotwór kości. Byli też zawodnicy "honorowi", którzy choć nie mogli wystartować w tegorocznym FBN, dokonywali wirtualnych zgłoszeń do zawodów i wpłacali pełne opłaty startowe, wiedząc że idą na szczytny cel.

Festiwal Biegów Nartorolkowych w Wejherowie odbywał się po raz czwarty i jak zapowiedział organizator - po raz ostatni. Nie wiemy więc, czy w przyszłości będziemy mieli w Polsce okazję do ścigania się na tak długich dystansach. Być może Józef Wojtyła, który został zwycięzcą Ultramaratonu 200 km będzie posiadaczem najlepszego wyniku na tym dystansie na długie lata.

zaktualizowano poniedziałek, 01 lipca 2019 12:01