Bieg na Pradziada i Dlouhé Stráně przyciągnął gwiazdy

opublikowano: 08 sierpnia 2016 autor: Redakcja
W pierwszy weekend sierpnia 2016 w Jesionikach odbyły się dwa kolejne biegi techniką klasyczną w czeskim cyklu zawodów na nartorolkach Skiroll Classics. Impreza przyciągnęła gwiazdy biegów narciarskich. W sobotę i niedzielę triumfował multimedalista olimpijski Lukáš Bauer. W zawodach brali też udział Polacy odnosząc sukcesy zwłaszcza w kategorii weteranów.

Pierwsza sobota sierpnia to tradycyjny dzień organizacji biegu na nartorolkach na najwyższy szczyt Moraw - Pradziad 1491 m n.p.m. Te kultowe już dla naszych południowych sąsiadów zawody przyciągnęły w tym roku rekordową liczbę blisko 100 uczestników, w tym także Polaków.

W niedzielnym biegu do przepompowni wodnej Dlouhé Stráně (1350 m n.p.m.) wzięło udział znacznie mniej, bo 57 sportowców. Pamiętajmy, że największe otwarte zawody na nartorolkach w Polsce cieszą się frekwencją na poziomie 70 zawodników.

W czterokrotnie mniejszym kraju zawody na małych kółkach potrafią przyciągnąć odczuwalnie większą liczbę uczestników, w tym takie światowe gwiazdy biegów narciarskich jak multimedalista olimpijski i mistrzostw świata Lukáš Bauer, czy dwukrotny zdobywca kryształowej kuli w maratonach narciarskich FIS Stanislav Řezáč. W zawodach w sobotę i niedzielę brali udział sportowcy z kadry czeskiej biegów narciarskich, w tym Petra Nováková, Sandra Schützová, jak też uczestniczka olimpiady w Soczi Klára Moravcová.

Zastanawiające, że w Czechach zawodnicy wyczynowi chętnie startują w lokalnych zawodach na nartorolkach, natomiast polska kadra biegów narciarskich konsekwentnie omija rywalizację na asfalcie. Słyszymy argumentację, że nasi reprezentanci skupiają się na osiągnięciu wyników w zimie. O dziwo wciąż ich brak. Może czas wziąć przykład z krajów, które mogą pochwalić się sukcesami, jak choćby Norwegii, czy właśnie Czech?

Trasa sobotniego biegu na Pradziada mierzyła 9 km. Należało pokonać przy tym ponad 600 metrów przewyższenia. Start był na parkingu Hvězda nad Karlovou Studánkou, meta na samym wierzchołku piątego szczytu Republiki Czeskiej. Asfalt, po którym biegli zawodnicy, niestety nie należy do najlepszych, zwłaszcza na wyżej położonych odcinkach narażonych przez cały rok na ciężkie warunki atmosferyczne. W biegach dla dorosłych i młodzieży - odbywających się na skróconej trasie o długości ponad 3 km - wzięło łącznie udział 96 osób.

Zobacz galerię zdjęć z biegu na Pradziada.

Trasę tego biegu najszybciej pokonał Lukáš Bauer, wśród kobiet triumfowała Sandra Schützová. Spośród Polaków najwyżej uplasował się Grzegorz Legierski z teamu nabiegowkach.pl zajmując 28. pozycję w klasyfikacji mężczyzn. Doskonale spisała się szesnastoletnia Eliza Rucka reprezentująca w cyklu team nabiegowkach.pl, która wygrała wśród juniorek, a w całym biegu dla młodzieży była trzecia open.

Najlepsi w biegu na Pradziada (6 sierpnia 2016)

Kobiety

1. Sandra Schützová (ČKS SKI Jilemnice) - 0:44:51
2. Klára Moravcová (Silvini Mashus Team) - 0:45:06
3. Adéla Boudíková (Atlas Craft team) - 0:45:55
...
7. Katarzyna Witek (team nabiegowkach.pl/TN Biegówki Wesoła) - 00:54:00
8. Jadwiga Grynkiewicz (team nabiegowkach.pl I) - 0:59:55
9. Alicja Rolska (team nabiegowkach.pl I) - 1:07:17
10. Joanna Kujawska (team nabiegowkach.pl II) - 1:11:27

Mężczyźni

1. Lukáš Bauer (Team Pioneer Investments - Craft) - 0:36:18
2. Adam Fellner (Team Pioneer Investments - Craft) - 0:37:01
3. Stanislav Řezáč (Silvini Mashus Team) - 0:37:39
...
28. Grzegorz Legierski - (team nabiegowkach.pl I) - 0:47:00
34. Marek Tokarczyk - (team nabiegowkach.pl I) - 0:48:45
35. Jacek Mederski - (team nabiegowkach.pl I) - 0:49:02
44. Jan Kobryń - (TN Biegówki Wesoła) - 0:53:04
49. Sylwester Tomaszewicz - (team nabiegowkach.pl II) - 0:55:06
54. Michał Rolski - (team nabiegowkach.pl II) - 0:56:00
65. Paweł Chmiel - 1:02:25

Czekamy na oficjalne wyniki z soboty.

Bieg do przepompowni wodnej Dlouhé Stráně w niedzielę 7 sierpnia to najtrudniejsze zawody w całym czeskim cyklu. Choć dystans to "tylko" 13 km, należało na trasie pokonać ponad 800 m przewyższenia. Asfalt, choć lepszy niż w drodze na Pradziada, nie należy do idealnych. W większości mocno chropowaty i twardy, przez co trudniejszy do oparcia dla kijów. Część zawodników startujących w sobotę nie podjęła wyzwania, zmęczeni lub kontuzjowani (liczne otarcia pięt) zrezygnowali z niedzielnej rywalizacji.

Zobacz galerię zdjęć z biegu do Dlouhé Stráně.

Po raz drugi w ten weekend najszybciej do celu dotarł Lukáš Bauer. W rywalizacji płci pięknej zwyciężyła reprezentantka Czech w biegach narciarskich Petra Nováková. Najszybszym z Polaków tym razem okazał się Marek Tokarczyk (team nabiegowkach.pl), który uplasował się na 18. pozycji w rywalizacji mężczyzn.

Najlepsi w biegu do Dlouhé Stráně (7 sierpnia 2016)

Kobiety

1. Petra Nováková (LK Slovan Karlovy Vary / CSMV) - 0:57:02
2. Klára Moravcová (Silvini Mashus Team) - 0:58:48
3. Petra Hynčicová (Dukla Liberec) - 0:59:34
...
5. Katarzyna Witek - (team nabiegowkach.pl I / TN Biegówki Wesoła) - 1:08:39
6. Eliza Rucka - (team nabiegowkach.pl I) - 1:13:45
8. Jadwiga Grynkiewicz - (team nabiegowkach.pl I) - 1:19:24
10. Alicja Rolska - (team nabiegowkach.pl I) - 1:30:00

Mężczyźni

Lukáš Bauer (Team Pioneer Investments - Craft) - 0:36:18
Stanislav Řezáč (Silvini Mashus Team) - 0:37:39
Adam Fellner (Team Pioneer Investments - Craft) - 0:37:01
...
18. Marek Tokarczyk - (team nabiegowkach.pl I) - 1:00:45
20. Jacek Mederski - (team nabiegowkach.pl I) - 1:00:52
33. Michał Rolski - (team nabiegowkach.pl II) - 1:07:11

Pełne wyniki

Polacy w Skiroll Classics

W obu uphillach w pierwszy sierpniowy weekend brali udział Polacy, z dwoma wyjątkami wszyscy z polskiej drużyny amatorskich biegów narciarskich - teamu nabiegowkach.pl. Nasi rodacy pokazali siłę głównie w kategoriach weteranów. Marek Tokarczyk dwukrotnie stawał na podium klasyfikacji mężczyzn powyżej 50 lat (w sobotę 3., w niedzielę 1.). Jacek Mederski w niedzielę stanął na 2. stopniu podium. To pokazuje, że choć polscy amatorzy mają trudności, aby rywalizować o najlepsze miejsca z Czechami - a zwłaszcza z elitą i wyczynowymi biegaczami narciarskimi z tego kraju - to wśród weteranów jesteśmy siłą. Brawo koledzy!

Tradycyjnie mogliśmy też liczyć na nasze reprezentantki. Eliza Rucka wygrała sobotni bieg dziewcząt na Pradziada. Polki zdobywały też punkty dla siebie i swoich drużyn w obu dniach rywalizacji. Jadwiga Grynkiewicz - liderka po dwóch pierwszych zawodach, które odbyły się na wschodzie Czech w lipcu - utrzymała pozycję liderki także po biegu na Pradziada. Prawdopodobnie też wystartuje z żółtą koszulką w piątym biegu cyklu w przedostatni weekend sierpnia. Aby potwierdzić ten fakt, czekamy jeszcze na oficjalne wyniki.

zaktualizowano wtorek, 09 sierpnia 2016 12:28
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.