Przehyba Uphill zakończył cykl Vexa Skiroll Tour i sezon startowy w Polsce

opublikowano: 09 października 2017 autor: Redakcja
W niedzielę 8 października 2017 roku w Beskidzie Sądeckim już po raz trzeci odbyły się Mistrzostwa w Biegu pod Górę na Nartorolkach - Przehyba Uphill. Na jednym z najtrudniejszych w tej części Europy podbiegów zmierzyło się 80 zawodników. Na dystansie blisko 7 km z przewyższeniem 600 m rywalizowano klasykiem, łyżwą i na pompowanych kołach.

Meteorolodzy straszyli deszczem w drugą niedzielę października. Na szczęście ani w Gaboniu niedaleko Starego Sącza, gdzie zlokalizowany był start biegu, ani na Przehybie, prognozy nie sprawdziły się. Choć było chłodno - na starcie panowała temperatura w okolicach 10 stopni C, a na mecie kilka mniej, to pokropiło dosłownie przez kilka minut dopiero na zakończeniu dekoracji, a trasa zawodów w większości była sucha.

W tym sezonie ułatwieniem morderczej wspinaczki na Rozdroże pod Skałką, czyli na wysokość 1125 m - gdzie znajdowała się meta - był całkowicie nowy odcinek asfaltu na długości 1 km. Gospodarz terenu i drogi, na której prowadzona była rywalizacja - Nadleśnictwo Stary Sącz - tak zaplanował prace, by zakończyć je przed zawodami, a droga była gotowa dla zawodników. Choć na trasie zawodów wciąż jeszcze są odcinki z gorszej jakości asfaltem, nowy odcinek ułatwił zmęczonym mięśniom pokonanie trasy.

Tradycyjnie w Przehyba Uphill start odbywa się indywidualnie. Zawodnicy rozpoczynają bieg w odstępach 15 sekund, a o wyniku decyduje faktyczny czas, w jakim przebiegli dystans. W pierwszej kolejności startowali rywalizujący techniką klasyczną, po nich zawodnicy dowolną techniką na kołach twardych, a później pompowanych. Na koniec gościnnie wystartowała mała grupka rolkarzy szybkich, którzy specjalizują się w bieganiu pod górę.

W rywalizacji techniką klasyczną z najtrudniejszym podbiegiem w Polsce najszybciej uporał się zwycięzca ubiegłorocznej edycji Michał Lańda z AZS Zakopane uzyskując czas 00:32:53, niemal identyczny z tym, jaki osiągnął w 2016 roku. Drugi czas dnia zanotował Bogusław Gracz (Witów Ski Mszana Górna) ze stratą 1:40 do zwycięzcy. Trzeci był Jakub Mroziński (Start Ski - Akademia Narciarstwa Biegowego / Rollspeed Team) ze stratą ponad 3 minut do najszybszego.

Wśród kobiet klasykiem triumfowała Emilia Romanowicz reprezentująca UKS Puszcza Supraśl / Enervit Yoko XC Life Team z czasem 00:41:20. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Konik (MKS Halicz Ustrzyki Dolne) ze stratą ponad 5 i pół minuty do zwyciężczyni. Trzeci czas uzyskała Aleksandra Smajdor (KS Jedność Nowy Sącz).

W biegu dowolną techniką trasę najszybciej pokonał Łukasz Bachleda (KS Obidowiec Obidowa) z czasem 00:34:25. Co ciekawe czas ten jest o półtorej minuty dłuższy niż triumfatora techniką klasyczną. Jak widać technika łyżwowa na stromych podbiegach nie zawsze bywa szybsza. Jakub Ogorzałek (Nowa Ruda - Ski) potrzebował ponad 4 minut więcej niż zwycięzca, by dotrzeć do mety. Trzeci czas dnia uzyskał Kazimierz Legierski (team nabiegowkach.pl).

W rywalizacji kobiet dowolną techniką najszybciej linię mety przecięła Natalia Bury (WSS Wisła) z czasem 00:43:32. Druga zawodniczka dnia Anna Bezulska (Nowa Ruda - Ski) na pokonanie trasy potrzebowała ponad 3 minut więcej. Trzeci stopień podium dla Karoliny Janko (UKS Karlik Chorzów).

W konkurencji na pompowanych kołach wystartowali tylko mężczyźni. Najszybciej z trasą uporał się Sławomir Siedziński (Skiking.pl Team) wyprzedzając o blisko 2 minuty Jana Łacka (team nabiegowkach.pl) i Wojciecha Wahliga (Skiking.pl Team).

Wszystkie wyniki, także zawodników na rolkach szybkich, załączamy pod relacją.

Przehyba Uphill 2017 w tym sezonie był finałem cyklu Vexa Skiroll Tour - pierwszego polskiego otwartego cyklu w biegach na nartorolkach w naszym kraju. Na zakończenie odbyły się dekoracje w klasyfikacjach generalnych całego serialu. Tu też były najcenniejsze nagrody. Zwycięzcy otrzymywali nartorolki sponsora generalnego marki Vexa, za kolejne miejsca kije, pokrowce, czy inne przydatne nartorolkowe akcesoria. O zwycięzcach klasyfikacji generalnych napiszemy w osobnym tekście.

W czasie oczekiwania na ceremonię dekoracji wydłużonym koniecznością podsumowania klasyfikacji generalnej, zawodnicy uzupełniali straconą energię spożywając sportowe posiłki przygotowane przez jednego z partnerów imprezy - firmę Zdrowy Projekt. Profesjonalną oprawę sportową i konferansjerką zapewniła firma Kępa Sport z Tarnowa.

Obszerną galerię ponad 300 zdjęć z zawodów znajdziesz w galerii z Przehyba Uphill 2017.

zaktualizowano poniedziałek, 09 października 2017 13:20
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.