To była największa polska impreza w powszechnych biegach na nartorolkach

opublikowano: 29 lipca 2019 autor: Redakcja

Start jednej z par do KO Sprintów Dzierżoniów

Start jednej z par do KO Sprintów Dzierżoniów
W ostatnią sobotę i niedzielę lipca 2019 roku w Górach Sowich odbyło się Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach i I tura tego sezonu cyklu Vexa Skiroll Tour. Podczas trzech biegów odbywających się w trakcie jednego weekendu wydarzyło się tyle przełomowych chwil, że impreza z pewnością trwale zapisze się w historii i pamięci miłośników dyscypliny.

Uphill Gór Sowich - bieg pod górę na dystansie 9 km z przewyższeniem 425 m, Knock-Out Sprinty Dzierżoniów parami na dystansie 200 m i Pętla Sowiogórska w terenie płaskim na dystansie 30 km, to biegi wchodzące w skład Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach, które odbyło się 27 i 28 lipca 2019 roku w Pieszycach i Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Sobotni uphill i niedzielny bieg dystansowy to biegi zaliczane także do cyklu Vexa Skiroll Tour.

Podczas tego jednego weekendu miało miejsce kilka przełomowych wydarzeń. Bez wątpienia była to największa impreza w historii naszego kraju w powszechnych biegach na nartorolkach. Podczas dwóch dni zawodnicy ścigali się w trzech odrębnych zawodach, odnotowano też 235 osobostartów.

Uczestnicy mogli na własnej skórze przekonać się, jak czują się zawodnicy Pucharu Świata, gdyż konkurencje oraz ich rodzaj, a także trudność tras i dystanse, były niemal wierną kopią sesji Pucharu Świata FIS.

Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach odbywało się po raz pierwszy w naszym kraju. Nowością w krótkiej historii polskich powszechnych biegów na nartorolkach była też możliwość startu w typowo nartorolkowej konkurencji, czyli knock-out sprintach na dystansie 200 m. Dla wielu amatorów zawody weekendu były też pierwszą okazją do bezpośredniej rywalizacji z zawodnikami wyczynowymi, w tym wysokiej klasy. Zwycięzca Grand Prix Polski - Paweł Klisz- to zawodowiec zrzeszony w zagranicznym teamie narciarskim, którego dotąd można było oglądać w telewizji, a nie stać na jednej linii startowej lub podium.

A tak wyglądał ten weekend.

Sobota 27 lipca 2019 roku

Uphill Gór Sowich

O godzinie jedenastej z Pieszyc zawodnicy wystartowali w Uphillu Gór Sowich na dystansie 9 km z przewyższeniem 425 m. Choć na starcie było dość upalnie, na szczęście na Przełęczy Jugowskiej (805 m n.p.m.), gdzie zlokalizowano metę, było przyjemnie, jak to w górach w ciepłe dni. W zawodach wystartowało łącznie 96 zawodniczek i zawodników. To o 20% więcej niż przed rokiem. Większość wybrała rywalizację techniką klasyczną, gdyż była ona zaliczana do Grand Prix Polski.

Zwyciężyli:

 • techniką klasyczną: Beata Nowok (team nabiegowkach.pl) i Paweł Klisz (Ed System Bauer Team / UKS Rawa Siedlce)
 • techniką dowolną: Anna Gałek (XC Karkonosze) i Szymon Bujanowski (Nowa Ruda Biega)
 • na kołach pompowanych: Tadeusz Lis (Skiking.pl Team), panie nie startowały

Sprawdź pełne wyniki z Uphillu Gór Sowich 2019.

Knock-Out Sprinty Dzierżoniów

Uczestnicy porannego uphillu nie mieli wiele czasu na odpoczynek. Jeszcze tego samego dnia w sobotę o 18:30 w Dzierżoniowie ścigali się w zorganizowanym po raz pierwszy w Polsce wyścigu parami na dystansie 200 m. Choć to konkurencja, która gości w programie każdej sesji Pucharu Świata i Mistrzostw Świata FIS w biegach na nartorolkach, dotąd w naszym kraju nikt w ten sposób nie rywalizował.

Frekwencja zaskoczyła pozytywnie organizatorów, gdyż w wyścigu wzięło udział 45 zawodników, a niektórzy przyjechali specjalnie na ten bieg, w tym zdobywca trzeciego miejsca Czech Adam Matouš. Oczywiście byliśmy przygotowani na start większej liczby uczestników. Przyznam jednak, że bardzo obawiałem się o frekwencję, gdyż do tej pory u nas w cenie były biegi na dłuższych dystansach, a wielu słysząc o sprintach mówiło "to nie dla mnie". Zawodnicy okazali się wspaniali, spodziewałem się frekwencji o ⅓ niższej, niż była. Liczny udział w pierwszej edycji to dla mnie najlepsza nagroda - mówi Michał Rolski, inicjator organizacji knock-out sprintów w Polsce.

Jak się można było spodziewać, impreza przyciągnęła wielu kibiców. Nie widzieliśmy dotąd tylu na żadnej polskiej nartorolkowej imprezie. Po obu stronach trasy stali zawodnicy nie biorący udziału w rywalizacji, ich rodziny, a także spora liczba mieszkańców Dzierżoniowa. Słyszeliśmy wiele głosów od sportowców, którzy w sobotę tylko przyglądali się rywalizacji, że za rok też chcą wziąć w niej udział.

Zwyciężyli:

w historycznych, pierwszych polskich knock-out sprintach parami wygrali: Patrycja Szwed (TN Biegówki Wesoła / Decathlon Team) i Paweł Klisz (Ed System Bauer Team / UKS Rawa Siedlce).

Sprawdź pełne wyniki z KO Sprintów Dzierżoniów 2019.

Niedziela 28 lipca 2019

Pętla Sowiogórska

Już tradycyjnie w dniu odbywania się Pętli Sowiogórskiej panują upały. Tak było i tym razem, było słonecznie, a temperatura oscylowała wokół 30 stopni. W zawodach na dystansie 30 km do pokonania były cztery pętle długości około 7,5 km, prowadzące w okolicach miejscowości Bratoszów w gminie Pieszyce, trasa zahaczała także o miasto Dzierżoniów. W biegu wzięło udział 94 sportowców. Wysoka temperatura i dłuższy dystans spowodowały, że rywalizacji nie ukończyło 6 uczestników.

W tym biegu większość wystartowała techniką dowolną, gdyż ta konkurencja była zaliczana do Grand Prix Polski.

Zwyciężyli:

 • techniką klasyczną: Jadwiga Grynkiewicz (MT-Sport) i Łukasz Bronowicki (Centrum Treningowe Retro)
 • techniką dowolną: Patrycja Szwed (TN Biegówki Wesoła / Decathlon Team) i Paweł Klisz (Ed System Bauer Team / UKS Rawa Siedlce)
 • na pompowanych kołach: Beata Stodulska-Cieślik i Tadeusz Lis (Skiking.pl Team)

Sprawdź pełne wyniki z Pętli Sowiogórskiej 2019.

Grand Prix Polski

Uphill Gór Sowich techniką klasyczną, KO Sprinty Dzierżoniów i Pętla Sowiogórska techniką dowolną były zaliczane do Grand Prix Polski. Trzeba było ukończyć wszystkie trzy biegi konkretną techniką, żeby być ujętym w końcowej klasyfikacji. Zawodnicy za zajmowane miejsca w wymienionych biegach otrzymywali punkty, których suma utworzyła ranking Grand Prix Polski.

Zwyciężyli:

 1. Kamila Boczkowska - MKS Karkonosze / KPSW w Jeleniej Górze
 2. Patrycja Szwed - TN Biegówki Wesoła / Decathlon Team
 3. Beata Nowok - team nabiegowkach.pl
 1. Paweł Klisz - Ed System Bauer Team (UKS Rawa Siedlce)
 2. Jakub Ogorzałek - Nowa Ruda Biega
 3. Piotr Skowron - Instruktor - Jakuszyce

Sprawdź pełne wyniki Grand Prix Polski 2019 w biegach na nartorolkach.

To ich zasługa

Organizatorami Grand Prix Polski byli: portal nartorolki.pl, firma MT-Sport, gmina Pieszyce i miasto Dzierżoniów. Nie byłoby jednak tych zawodów, gdyby nie zawodnicy. Liczny udział polskich sportowców, którzy z roku na rok coraz chętniej uczestniczą w biegach na nartorolkach, motywuje nas do organizacji i rozwoju tej dyscypliny - mówi Marek Tokarczyk, współorganizator wydarzenia.

My nartorolkarze mamy szczęście, że spotkaliśmy tyle serdeczności i gościnności ze strony władz i pracowników Pieszyc i Dzierżoniowa. To paradoks, że gminy dotąd mało związane z biegami narciarskimi i nartorolkami stały się w tej chwili wzorami do naśladowania dla innych samorządów, gdzie sporty nordyckie są tradycją. Dziękujemy w imieniu środowiska za okazane wsparcie, a także profesjonalizm, jakim co roku wykazują się pracownicy gminy Pieszyce, a w tym roku także Dzierżoniowa - podsumowuje Michał Rolski, pomysłodawca organizacji Grand Prix Polski i współorganizator.

Czy podobało się zawodnikom? To najlepszy sportowy weekend, jaki dotąd przeżyłem - mówił w niedzielę Michał Musielak z Warszawy. A jaka jest Twoja opinia? Napisz w komentarzu.

zaktualizowano poniedziałek, 29 lipca 2019 13:46
Oceń artykuł
(1 głos)
smykcobiega
smykcobiega Impreza zorganizowana profesjonalnie. Wysoka frekwencja, przyjazna atmosfera, pogoda dopisała. Sukces organizacyjny. KO sprinty wisienką na torcie. Mógłbym tak pisać i pisać bo palce to jedna z niewielu części ciała, która mnie nie boli. Było ciężko. Tak trzymać!
29.07.2019, 16:43
Głosy: +0
Michau
Michau Potwierdzam, że to mój najlepszy sportowy weekend. Michale Rolski i pozostali członkowie teamu organizacyjnego - wykonaliście dużo pracy, która dała niesamowite efekty (mówiłem to ze trzy razy Michałowi w niedzielę, bo był tak zajęty i spięty, że w ogóle nie zwracał uwagi na dobre komentarze :) )
30.07.2019, 12:09
Głosy: +0
Michau
Michau Mam nadzieję, że impreza na stałe wpisze się do kalendarza.
30.07.2019, 12:10
Głosy: +0
Michał Rolski
Michał Rolski To relacja z poprzedniej edycji, jeszcze nie ma filmu z tego roku.
31.07.2019, 11:05
Głosy: +0
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.