Znamy najlepszych nartorolkowych biegaczy górskich w 2018 roku

opublikowano: 08 października 2018 autor: Redakcja

W Przehyba Uphill zawodnicy startują indywidualnie

W Przehyba Uphill zawodnicy startują indywidualnie
W niedzielę 7 października 2018 roku na trasie z Gabonia koło Starego Sącza na Przehybę odbył się szósty i ostatni bieg tego sezonu cyklu Vexa Skiroll Tour. W ramach Przehyba Uphill - organizowanym na najbardziej wymagającym podbiegu w Polsce - odbywają się Mistrzostwa w Biegu pod Górę na Nartorolkach. Impreza przyciągnęła w tym roku 78 uczestników.

Pierwszą niedzielę października 2018 roku zapamiętamy jako ciepłą i przeważnie słoneczną. Przynajmniej w Beskidzie Sądeckim, gdzie już po raz czwarty odbyły się znane polskim entuzjastom nartorolek zawody Przehyba Uphill - Mistrzostwa w Biegu pod Górę na Nartorolkach. Trzeba przyznać, że pogoda sprawiła wyjątkowy prezent uczestnikom i organizatorom. W tym roku w biegu wzięło udział 78 zawodników, w tym trzech na rolkach szybkich ścigających się poza konkurencją.

Przehyba Uphill to zawody wyjątkowe pod wieloma względami. Po pierwsze, odbywają się na najbardziej wymagającym w Polsce asfaltowym podbiegu. Na trasie o długości 6,7 km należało wspiąć się na wysokość o 580 m wyżej, niż linia startowa w Gaboniu. Bieg też jako nieliczny w naszym kraju odbywał się ze startu indywidualnego, uczestnicy wyruszali na trasę w odstępach 15 sekund. Dla większości była to jedyna okazja w tym sezonie do konkurowania na nartorolkach z rywalami w takiej formie. Ten uphill był jednocześnie finałem cyklu Vexa Skiroll Tour.

O godzinie 11:00 do rywalizacji przystąpili zawodnicy konkurujący techniką klasyczną. Z numerem pierwszym na trasę uphillu ruszyła Barbara Prymakowska. Pani Basia, zwana też "najszybszą babcią świata", pomimo wieku 75 lat ma na swoimi koncie ponad 50 maratonów ulicznych, tytuły mistrzowskie i wicemistrzowskie w Europie i na świecie w kategorii masters w biegach górskich. Regularnie startuje na nartorolkach w Przehyba Uphill. Po biegnących klasykiem do rywalizacji przystępowali konkurujący dowolną techniką na nartorolkach sportowych, a następnie na terenowych. Jako ostatni wystartowali rolkarze szybcy.

Najlepszym czasem dnia (00:35:23) po raz drugi już w ten weekend może poszczycić się Wojciech Smykowski (Centrum Treningowe Retro), któremu wyraźnie służą wymagające podbiegi. Drugie miejsce ze stratą 1:25 do zwycięzcy dla Władysława Olszowskiego (team nabiegowkach.pl). Trzeci czas osiągnął Czech Josef Provazník (Jove Rollski Vysoke n/Jiz.), który biegł dłużej o 1:38.

W konkurencji pań triumfowała Katarzyna Witek (team nabiegowkach.pl / TN Biegówki Wesoła) z czasem 00:42:24. Ze stratą zaledwie trzech sekund drugie miejsce osiągnęła Beata Nowok (team nabiegowkach.pl). Trzecia lokata dla Moniki Judki (biegówki.eu), która na dotarcie pod Przehybę potrzebowała o 1:20 więcej niż najszybsza zawodniczka.

Wśród zawodników biegnących dowolną techniką najlepszy czas (00:37:02) osiągnął rekordzista trasy Przehyba Uphill, Bogusław Gracz (Nordiclife). Dwie i pół minuty więcej potrzebował na osiągnięcie mety drugi zawodnik dnia - Jan Kobryń (TN Biegówki Wesoła). Trzecie miejsce i strata 3:38 do zwycięzcy dla Szymona Bujanowskiego (Nowa Ruda Biega).

Wśród pań biegnących dowolną techniką najszybciej metę osiągnęła Karolina Janko (UKS Statima Biathlon Team) z czasem 00:45:31. Drugie miejsce z czasem 00:49:16 należy do Anny Bezulskiej (Nowa Ruda Biega). Trzecia zawodniczka dnia - strata blisko 5 minut do najszybszej - to Wiktoria Zawadziłło (UKS Statima Biathlon Team).

Ciekawie wygląda porównanie czasów najszybszych. Wszyscy biegnący techniką klasyczną - zarówno mężczyźni jak i kobiety - na pokonanie trasy Przehyba Uphill potrzebowali o kilka minut mniej, niż sportowcy biegnący techniką dowolną, z których większość biegła stylem łyżwowym. Przy tak stromych trasach kroki klasyczne najwyraźniej dają większą prędkość, niż łyżwowe.

Rywalizację na rolkach i nartorolkach z pompowanymi kołami już po raz czwarty z rzędu w cyklu Vexa ST wygrał Czech Josef Vejnar (Jove Rollski Vysoke n/Jiz.). Jego czas to 00:41:21. Drugi by jego rodak i drużynowy kolega Petr Nesvadba (strata 44 sekundy). Trzeci wynik (strata 3:23 do zwycięzcy) uzyskał Sławomir Siedziński reprezentujący Skiking.pl Team.

W wyścigu pań na pompowanych kołach pewnie zwyciężyła Patrycja Szwed (Decathlon Team / TN Biegówki Wesoła). Zawodnicze zmierzono czas 00:56:39. Druga z kobiet Beata Dziura z Wałbrzycha na pokonanie trasy potrzebowała ponad 29 minut więcej.

Pełne wyniki załączamy pod tekstem w plikach do ściągnięcia. Zobacz galerię zdjęć z Przehyba Uphill 2018.

Przehyba Uphill był finałem cyklu Vexa Skiroll Tour, po którym podsumowano klasyfikacje generalne - indywidualne i teamowe - po sześciu zawodach w tym sezonie. Te wyniki opiszemy wkrótce w osobnym tekście.

zaktualizowano poniedziałek, 08 października 2018 19:45
Oceń artykuł
(2 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.