Biegami w okolicy Dusznik-Zdroju zakończy się nartorolkowy sezon startowy w Polsce

opublikowano: 29 września 2019 autor: Redakcja

Na trasie Asfalt Uphill w 2018 roku

Na trasie Asfalt Uphill w 2018 roku
Dwa ostatnie biegi wchodzące w skład cyklu Vexa Skiroll Tour - Skalny Uphill i Asfalt Uphill - zaplanowane na pierwszy weekend października w Dusznikach-Zdroju to równocześnie ostatnie polskie zawody w tym sezonie. Po nich poznamy najlepszych sportowców i najlepsze teamy rywalizujące w powszechnych biegach na nartorolkach w naszym kraju.

Tegoroczny cykl Vexa Skiroll Tour zrzeszał osiem biegów odbywających się w ramach czterech weekendów - zwanych turami. Sześć zawodów już się odbyło, dwa ostatnie zaplanowano na 5 i 6 października na Dolnym Śląsku. Oba to biegi pod górę i choć wchodzą w skład cyklu, są samodzielnymi wyścigami, na które trzeba się osobno zapisać, dla każdych zawodów są wyznaczani i dekorowani także zwycięzcy w open i kategoriach wiekowych.

Do obu biegów można zapisać się przez internet do czwartku 3 października. Takie zgłoszenie premiowane jest niższą opłatą startową, którą można wpłacić nawet gotówką w biurze zawodów. Zgłoszenia będą też przyjmowane na miejscu w biurze zawodów, ale w takim wypadku trzeba się liczyć z wyższym wpisowym.

Skalny Uphill

Bieg odbywający się w sobotę 5 października o godzinie 13:00 w Łężycach (gmina Szczytna) koło Dusznik-Zdroju, to jeden z najłatwiejszych polskich biegów pod górę. Skalny Uphill wydaje się idealny na przetarcie przed finałem cyklu. To także najlepszy bieg w całym sezonie na debiut w zawodach na nartorolkach. W tym roku zostanie zorganizowany po raz pierwszy. Jego trasa o długości 6 km prowadzi z Łężyc do serca Gór Stołowych. Przewyższenie na trasie wynosi 230 m. Zawody odbędą się przy zamkniętym ruchu pojazdów, a do dyspozycji uczestników będzie pełnej szerokości droga z całkowicie nowym asfaltem, bo remont drogi zakończył się w 2019 roku.

Więcej informacji

Asfalt Uphill

Asfalt Uphill, który odbędzie się w niedzielę 6 października, to najstarszy polski otwarty bieg pod górę na nartorolkach. W tym sezonie odbędzie się po raz szósty, a w 2019 roku po raz pierwszy wchodzi w skład cyklu Vexa, co więcej jest finałem tego serialu. Pomysłodawcą imprezy był nieżyjący już Janusz Rajzer, lokalny aktywista, który z zapałem realizował misję upowszechniania narciarstwa i nartorolek.

Zawody w początkowych latach znane były pod nazwą Uphill Duszniki-Zdrój - Zieleniec, zgodnie z miejscem startu i mety, a od 2018 roku bieg nosi nazwę Asfalt Uphill. Jego długość to 10,5 km, co czyni go najdłuższym polskim biegiem pod górę. Pokonywane przewyższenie na trasie wynosi 340 m.

Więcej informacji

W ramach wszystkich zawodów zaliczanych do cyklu Vexa Skiroll Tour - dotyczy to też biegów Skalny Uphill i Asfalt Uphill - prowadzona jest odrębna klasyfikacja dla rywalizujących techniką klasyczną, dowolną i na sprzęcie z pompowanymi kołami. Dozwolony jest start na nartorolkach wyposażonych w koła z bieżniami z czarnej gumy. W poprzednich latach w Asfalt Uphill można było startować na dowolnym sprzęcie, w tym roku po raz pierwszy zawodnicy pobiegną na nartorolkach z kołami gumowymi, co ma zmniejszyć prędkość i zagwarantować większą przyczepność, a to oznacza większe bezpieczeństwo dla zawodników. Regulamin cyklu nakłada też obowiązek noszenia kasku w trakcie zawodów.

Najlepsi zawodnicy na świecie wyłaniani są w Pucharze Świata, w którym sportowcy zdobywają punkty w wielu zawodach w trakcie sezonu. Podobną rolę w polskich powszechnych biegach na nartorolkach pełni cykl Vexa Skiroll Tour. Po niedzielnych zawodach Asfalt Uphill, które będą również finałem cyklu Vexa, zostaną podsumowane klasyfikacje generalne zarówno indywidualne, jak też teamowe. Wówczas poznamy najlepszych zawodników rywalizujących na nartorolkach w Polsce w kategoriach open i wiekowych, jak też najlepsze drużyny.

zaktualizowano niedziela, 29 września 2019 17:27
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.