Letnie buty do nartorolek Alpina SCO Summer [TEST]

opublikowano: 11 czerwca 2014 autor: Alicja Rolska
Od wiosny 2014 w sprzedaży dostępne są letnie buty do nartorolek Alpina SCO Summer. Model umożliwiający bieganie techniką łyżwową i klasyczną, współpracujący z wiązaniami NNN, jest obecnie najtańszą propozycją na polskim rynku. Czy warto go kupić?

Do niedawna posiadacze nartorolek, którzy nie wyobrażają sobie biegania w zimowych biegowych butach narciarskich, skazani byli na jeden model letnich butów produkowanych przez Alpinę, pasujący do wiązań w systemie NNN. Alpina ESK Summer (do techniki łyżwowej) i ECL Summer (do techniki klasycznej) to letnie odpowiedniki najwyższego modelu słoweńskiego producenta - czerwonych Elite, znanych wszystkim miłośnikom biegania na nartach z transmisji najważniejszych imprez sportowych. Test zawodniczych letnich ESK ukazał się w portalu w 2012 roku, wciąż jednak można spotkać niewielu nartorolkarzy w tych właśnie butach. Powodem może być wysoka cena i słaba dostępność butów w Polsce.

Nowy model

Alpina SCO Summer

Na wiosnę 2014 Alpina przygotowała nowy model letnich butów biegowych, który ma szansę stać się bardziej popularny niż jego starszy brat. Jest o połowę tańszy i oprócz tradycyjnego modelu do techniki klasycznej, producent oferuje model kombi, stworzony do poruszania się techniką łyżwową lub klasyczną. SCO Summer są odpowiednikiem zimowych butów z serii przeznaczonej do sportu na poziomie amatorskim. Właśnie ten model jest przedmiotem mojego testu.

Pierwsze wrażenie i budowa

Letnie i zimowe buty Alpina Przyzwyczajona do zimowych butów narciarskich nie sądziłam, że te letnie będą tak lekkie. Jeden but w rozmiarze 39 waży zaledwie 450 g. Dla porównania: moje zimowe Alpiny do techniki łyżwowej (model SSK Eve) mają prawie 600 g, a trailowe buty do biegania w terenie 300 g.

Kolorystyka w tonacji srebra i szarości nie rzuca się w oczy, jedynie osłona rzepa nad kostką i sznurówki nawiązują czerwonym kolorem do racingowego modelu. Szata graficzna jest stonowana i spodoba się nartorolkarzom obu płci.

Siateczka poszycia Alpina SCO Summer Poszycie cholewki, mankiet opinający kostkę i język zostały uszyte z dwóch warstw przewiewnej i miękkiej siateczki, zapewniają dobrą wentylację i komfort termiczny stóp. Myślę, że tę powłokę można porównać do tych stosowanych w terenowych butach do biegania.

Wkładki butów, identyczne jak w zawodniczym obuwiu Alpiny, zostały wykonane z trzech różnych warstw materiału, co zapewnia komfort i dobre dopasowanie do stopy. Subiektywnie oceniam je wyżej niż w zimowym modelu do techniki łyżwowej. Nawet w cienkich, letnich skarpetkach w butach jest bardzo wygodnie.

Funkcjonalność i dopasowanie

Sznurówki w butach Alpina SCO Summer Buty są wiązane przy pomocy mięsistych sznurowadeł, które przechodzą przez siedem par szlufek oraz jedną na języku. To umożliwia precyzyjne dopasowanie obuwia do kształtu stóp, ale założenie i zdjęcie butów wymaga więcej czasu niż w modelu zimowym, gdzie jednym ruchem można ściągnąć sznurówki przechodzące przez metalowe dziurki. Za to w trakcie używania sznurowadła nie rozluźniają się i nie rozwiązują.

Zapiętek jest sztywny, a system Heel Greep umożliwia zmianę pozycji górnego pokrycia pięty, co zapobiega przesuwaniu się pięty, poprawiając także wytrzymałość buta na skręcanie. Plastikowy kołnierz opinający łydkę ma długi rzep, więc można dostosować zapięcie do szerokości łydki. Ponad część plastikową wystaje około 2 cm miękkiego mankietu stanowiąc osłonę nogi.

Po solidnym zasznurowaniu i zapięciu rzepa nad kostką staw skokowy jest usztywniony, co jest niezbędne przy bieganiu techniką łyżwową. Jednak ani wspornik wspierający staw skokowy, ani podeszwa nie są tak sztywne jak w zimowych butach do "łyżwy". Podeszwę można lekko wygiąć, co według producenta predysponuje buty także do stosowania w bieganiu techniką klasyczną.

Wkładka butów Alpina SCO Summer Buty Alpina SCO Summer są produkowane w rozmiarach od 35 do 48. Zaprojektowane dla męskiej stopy, więc cholewka jest dosyć szeroka. Mam szczupłą stopę i miałam za dużo luzu, nawet po mocnym zasznurowaniu butów, dlatego pod firmową wkładkę włożyłam dodatkowo zwykłą wkładkę do butów. To rozwiązało problem dopasowania.

Alpina prawdę ci powie...

Pierwsze odczucia w czasie użytkowania modelu Alpina SCO Combi są bardzo pozytywne. Buty są lekkie, wygodne. Komfort termiczny bez porównania lepszy niż w butach zimowych. Moja trasa nartorolkowa jest w pełnym słońcu, więc nawet gdy w cieniu jest tylko 25 stopni, na asfalcie jest naprawdę upalnie. Po dwugodzinnych treningach stopy są w "dobrym stanie". Nie napiszę, że skarpetki są zupełnie suche, bo nawet w przewiewnych butach do joggingu tak nie jest po dwóch godzinach biegania, ale różnica w stosunku do butów zimowych jest znacząca. W czasie jazdy nie jest gorąco w stopy i mam wrażenie, że wentylacja cały czas działa, jest to odczuwalne zwłaszcza w wietrzny dzień.

Letni i zimowy but Alpina Na pierwszym treningu w letnich butach Alpiny od razu poczułam, że staw skokowy nie jest aż tak dobrze usztywniony jak w zimowym modelu do techniki łyżwowej. Koła nartorolek układały się pod kątem do podłoża, co ujawniło błędy techniki, które wysokie buty zimowe niwelowały. Niższa twardość podeszwy także "ułatwiała" nieprawidłowe odbicie z palców. Buty wymusiły na takiej amatorce jak ja natychmiastowe poprawienie błędów, więc dla mnie jest to "uboczny" atut tego modelu.

Po przebiegnięciu około 300 km w butach Alpina SCO Summer ich stan oceniam jako idealny. Nic się nie pruje, nie ujawniły się żadne wady, wygląda na to, że posłużą długo. A ja już nie wyobrażam sobie w upalny dzień wyjścia na nartorolki w zimowych butach narciarskich.

Dane techniczne

Buty udostępnił...

Buty Alpina SCO Summer przekazał do testów sklep nartorolkowy.pl. Dziękujemy.

  • przeznaczenie: trening
  • technika: combi (łyżwowa i klasyczna)
  • waga: 500 g - but w rozmiarze 42
  • system wiązań: NNN
  • cena w sezonie 2014: 550 zł

Plusy

(+) wysoki komfort termiczny

(+) długie sznurowanie pozwala dobrze dopasować buty do stóp

(+) możliwość stosowania do biegania techniką łyżwową i klasyczną

(+) buty wygodne do chodzenia i prowadzenia samochodu (po odpięciu rzepa kołnierza nad kostką)

Minusy

(-) mniejsza sztywność niż butów do techniki łyżwowej co powoduje zmniejszoną stabilność

(-) buty zaprojektowane dla mężczyzn, mogą być zbyt szerokie dla pań o wąskich stopach

zaktualizowano środa, 18 marca 2015 17:23
Oceń artykuł
(4 głosów)

Galeria zdjęć

Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.