Letnie buty do nartorolek Spine Skiroll Classic [TEST]

opublikowano: 06 czerwca 2019 autor: Stefan Kamil Krzywicki
Otrzymałem do testów letnie buty marki Spine do biegania na nartorolkach techniką klasyczną. Przetestowałem je w różnych warunkach pogodowych i terenowych, w trakcie lekkich treningów i zawodów. Przedstawiam poniżej moje wrażenia.

Po rozpakowaniu

Po wzięciu do ręki butów Spine, szczególnie po zakończeniu sezonu zimowego, buty sprawiają wrażenie bardzo lekkich. Zielono-czarna kolorystyka z szarymi wstawkami dobrze wpasowuje się w letni trening na asfaltach otoczonych łąkami i zielonymi lasami. Mi odpowiada. W ofercie firmy są także inne wersje kolorystyczne, głównie niebiesko-zielone.

Spine Skiroll Classic

Dobre wrażenie robi sztywna pięta o powierzchni imitującej drobno pleciony materiał. Bezpośrednio z usztywnionego elementu pięty wychodzi solidny, skóropodobny pasek kończący się najwyższą plastikową pętelką sznurowadeł zamontowaną na nicie i zaprojektowaną do znoszenia dużych obciążeń przy mocnym zaciąganiu sznurówek. Na czubku buta znajduje się wzmocnienie chroniące czubki palców, które dodatkowo służy jako usztywnienie konstrukcji buta stabilizujące stopę wpiętą do nartorolek.

Spine Skiroll Classic

Buty mają miękką i przewiewną wyściółkę, która po zaciągnięciu sznurówek dobrze dopasowuje się do stopy. Nigdzie nie obcierają ani nie uciskają, co zdarzało mi się w modelach innych firm.

Rozmiarówka buta w moim wypadku zgadza się z ogólną rozmiarówką stosowaną w innych rodzajach obuwia.

Sznurowanie

Producent nie zastosował tradycyjnych sznurówek, lecz ściągane linki z zaciskiem blokującym. Korzystałem wcześniej z butów ze zwykłymi sznurówkami i z linkami. Jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety. W przypadku modelu Spine Skiroll Classic wyszło to zupełnie nieźle.

Ponieważ linka ściągająca przechodzi przez wiele oczek, producent dodał w połowie odległości pomiędzy czubkiem buta i językiem dodatkowy uchwyt, gdy za niego pociągniemy, możemy ściągnąć linkę w przedniej części buta, bliżej palców. Po kilku wstępnych próbach udało mi się z pomocą tego uchwytu-pętelki zupełnie nieźle dociągnąć najpierw przednią część buta, a potem tylną.

Spine Skiroll Classic

Zacisk blokujący linkę trzyma dobrze i przynajmniej po wstępnym użytkowaniu nie pozwala na luzowanie linki w trakcie treningu. Linki są na górze zszyte i zabezpieczona taśmą co w moim przypadku okazało się zbyt słabym rozwiązaniem. Po mocniejszym pociągnięciu połączenie pękło i musiałem zrobić na lince pętlę. Ale jest to szczegół, który nie przeszkadza mocno w użytkowaniu butów.

Podeszwa

Producent oferuje model Skiroll Classic z dwoma rodzajami podeszwy - dla wiązań kompatybilnych z systemem NNN (czyli wszystkie wiązania marki Rottefella, wiązania Salomon Prolink, czy system Turnamic), jak też w odmianie z podeszwą pasującą do wiązań Salomon SNS Profil. Ja korzystam z wersji współpracującej z wiązaniami w systemie NNN.

Podeszwa jest dość sztywna, dobrze dopasowuje się do wiązań nartorolek. Dobrze też przylega do konstrukcji wiązania nartorolki. Duże wyżłobienia dają wrażenie solidnej podeszwy butów górskich. W trakcie jazdy treningowej but jest wystarczająco stabilny. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt braku usztywnienia w kostce. Natomiast przy intensywnym obciążeniu na zawodach przy kroku naprzemianstronnym często podeszwa ulega skręceniom wzdłużnym i sprawia, że stopy męczą się w wyniku przełożenia większości obciążeń stabilizujących na więzadła i ścięgna kostki.

Spine Skiroll Classic

Użytkowanie

Po kilkunastu treningach buty nie obcierają. Przy odpowiednim ściągnięciu linek dobrze przylegają do stopy. W trakcie jazdy w wyższych temperaturach dobrze odprowadzają ze stopy pot. Przy dłuższym treningu to duża ulga w porównaniu z zastosowaniem butów zimowych. Stopa ma zapewniony duży komfort termiczny, szczególnie w upalne dni.

Spine Skiroll Classic

Cena

W 2019 roku Spine Skiroll Classic kosztują około 350 zł. Moim zdaniem cena jest dużym atutem tego produktu. Stosunek jakości do ceny jest nader adekwatny. W przystępnej niemal na każdą kieszeń cenie dostajemy bardzo dobrze zaprojektowane, lekkie i sprawiające wrażenie wytrzymałych buty do letniego treningu na nartorolkach.

Podsumowanie

Dziękujemy sklepowi nartorolkowy.pl i firmie Spine za przekazanie butów do testów.

Na plus

(+) wysoki komfort termiczny

(+) dobre przyleganie do stopy

(+) brak obtarć

(+) wygodne w chodzeniu, nawet w trudnym terenie

Na minus

(-) mała sztywność skrętna podeszwy objawiająca się przy dużej sile odbicia

(-) słabe połączenie pętli linek sznurujących

zaktualizowano czwartek, 06 czerwca 2019 11:28
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.