Letnie buty nartorolkowe do techniki klasycznej Alpina ACL Summer [TEST]

opublikowano: 18 czerwca 2017 autor: Alicja Rolska
Przedmiotem naszej oceny są zaprojektowane specjalnie do nartorolek niskie i przewiewne buty do techniki klasycznej Alpina ACL Summer. Zapraszamy do zapoznania się z wnioskami zebranymi po dwóch sezonach użytkowania butów.

Niskie letnie buty do techniki klasycznej ACL to model ze sportowej linii, do której należą także ASK do techniki łyżwowej oraz ACO, czyli model combi. Wszystkie trzy utrzymane w kolorystyce biało-czerwonej są odpowiednikami zimowych wersji Alpiny Allround.

Niskie, lekkie, biało-czerwone

Sportowe buty do nartorolek słoweńskiego producenta na pierwszy rzut oka różnią się tylko kolorem od najwyższego modelu letnich butów Alpiny, czyli Elite. Jednak w przeciwieństwie do modelu ECL, które zbudowane są na podeszwie Xcelerator, opisywana wersja butów ACL jest mniej zaawansowana technologicznie, ma jednak wielką zaletę - jest sporo tańsza.

Buty są minimalistyczne, z daleka wyglądają jak zwykłe obuwie do biegania. Jeden but w rozmiarze 39 waży zaledwie 330 g. Dla porównania but do joggingu w tym samym rozmiarze - 300 g.

Alpina ACL Summer - test

Aktualna kolorystyka jest biała (wcześniejsze wersje były szare), zapiętek czarny, jedynie podeszwa i sznurowadła nawiązują czerwonym kolorem do racingowego modelu. Szata graficzna jest stonowana i spodoba się nartorolkarzom obu płci. Biały kolor ma jeszcze jedną zaletę - lepiej odbija promienie słoneczne, przez co buty mniej się nagrzewają.

Miękkie, sznurowane, dopasowane

Poszycie cholewki i język zostały uszyte z dwóch warstw przewiewnej i miękkiej siateczki, zapewniają dobrą wentylację i komfort termiczny stóp. Dodatkowo na styku z podeszwą wzmocnione miękką imitacją skóry. Myślę, że tę powłokę można porównać do tych stosowanych w terenowych butach do biegania.

Wkładki butów, identyczne jak w zawodniczym obuwiu Alpiny, zostały wykonane z trzech różnych warstw materiału, co zapewnia komfort i dobre dopasowanie do stopy. Nawet w cienkich, letnich skarpetkach w butach jest bardzo wygodnie.

Alpina ACL Summer - test

Buty są wiązane przy pomocy mięsistych sznurowadeł, które przechodzą przez pięć par szlufek oraz jedną na języku. To umożliwia precyzyjne dopasowanie obuwia do kształtu stóp. Włożenie i zdjęcie butów jest szybkie i bezproblemowe. W trakcie używania sznurowadła nie rozluźniają się i nie rozwiązują. Minusem jest długość sznurówek, w wypadku szczupłej stopy i mocnego sznurowania, na wierzchu zostają duże piórka. Zapiętek jest sztywny, od wewnątrz siatka jest w tym miejscu pokryta silikonowym, drobnym nadrukiem, co zapobiega przesuwaniu się pięty.

System NNN, duża rozmiarówka

Podeszwa Rottefella R3 zrobiona z plastiku jest odporna na ścieranie, po dwóch sezonach używania, w tym także chodzenia po asfalcie w drodze na trening, wygląda jak nowa. Podeszwa w części przedniej jest elastyczna, co jest istotne przy bieganiu techniką klasyczną. Buty pasują do wszystkich wiązań w systemie NNN i Prolink.

Alpina ACL Summer - test

Buty Alpina ACL Summer są produkowane w rozmiarach od 35 do 48. Model jest przeznaczony dla obu płci, więc cholewka jest dosyć szeroka. Jednak nie ma problemu z dopasowaniem, bo miękkie poszycie łatwo ściśle zasznurować. Rozmiarówka różni się nieco od zimowych modeli. Na co dzień noszę sportowe buty w rozmiarze 39, wszystkie zimowe modele Alpiny mam 40, a oba letnie - ACL i ACO - to 39, czyli rozmiarówka obuwia nartorolkowego tej marki bardziej przystaje do naszych zwykłych codziennych butów.

Wygodne, przewiewne, trwałe

Testowana para butów Alpina ACL Summer była używana dwa sezony letnie (całe lato 2015 i 2016) na zmianę z letnimi butami combi. Po przebiegnięciu 500 km w niskim modelu, ich stan można ocenić jako idealny. Nic się nie pruje, nie ujawniły się żadne wady, wygląda na to, że posłużą długo. Jedynie na białej siateczce widać plamy po wylanym izotoniku.

Subiektywne odczucia po włożeniu Alpin ACL są bardzo pozytywne, buty są lekkie, wygodne. Praktycznie można w nich chodzić, prowadzić samochód, pójść lub pojechać na trening bez zabierania zwykłych butów na przebranie.

Alpina ACL Summer - test

Komfort termiczny bez porównania lepszy niż w butach zimowych. W chłodny i wietrzny dzień wyraźnie czuje się, że buty są przewiewne. Wyższe w podbiciu i na pięcie, ale boki kostek są odsłonięte, więc stosując niskie skarpetki biegowe, zwane "stopkami" prawie cała noga jest odsłonięta, jak w typowych butach do joggingu. To oprócz zalet termicznych, pozwala na ładniejsze opalenie nóg, bez efektu tzw. białych skarpetek, które powstają, gdy słońce zbrązowi nasze nogi w wyższych butach narciarskich.

Elastyczne, mało sztywne

Niskie buty do nartorolek w żaden sposób nie usztywniają stawu skokowego. Co prawda w technice klasycznej nie jest to tak istotne jak w łyżwowej, jednak w niektórych sytuacjach bywa minusem. Wszystko zależy od kroku, jakim się poruszamy, stabilności sprzętu oraz konfiguracji trasy. Najprzyjemniej biega się w modelu ACL bezkrokiem, gdy niemal cały czas stoimy na szynie nartorolki, unosząc nieznacznie pięty. Wtedy niezależnie od sprzętu jest wygodnie.

Alpina ACL Summer - test

Przy kroku naprzemianstronnym odczucia stabilności były inne na różnych modelach nartorolek. Na szerszych kołach Ski Way oraz Swenor buty bardzo dobrze trzymały stopy. Na węższych kołach modelu Marwe wyraźnie odczuwało się mniejszą stabilność stawu skokowego i przy naprzemiennej pracy nóg zdarzały się zachwiania. Podobnie było ze zjeżdżaniem ze wzniesień. Tam gdzie stromy zjazd wymagał hamowania pługiem, wyraźnie odczuwalna była mniejsza stabilizacja niż w wyższych butach zimowych lub letnich kombi.

Alpina ACL Summer - test Dane techniczne

  • przeznaczenie: trening
  • technika: klasyczna
  • waga: 330 g - but w rozmiarze 39
  • system wiązań: NNN
  • rozmiary: uniseks od 35 do 48
  • cena w sezonie 2017: 500 zł

Plusy

(+) bardzo wysoki komfort termiczny

(+) miękkie poszycie pozwala przy pomocy mocnych sznurówek dobrze dopasować buty do stóp

(+) buty wygodne do chodzenia i prowadzenia samochodu

Minusy

(-) mniejsza sztywność niż wyższych butów zimowych lub kombi

(-) poszycie w białym kolorze może łatwiej się brudzić

O testującej

Alicja Rolska Alicja Rolska

Redaktorka portali nartorolki.pl i nabiegowkach.pl. Zawodniczka teamu nabiegowkach.pl. Trenuje i startuje w zawodach na nartorolkach i biegach narciarskich, stając na podium w swojej kategorii wiekowej. W 2016 roku jako jedyna kobieta wzięła udział we wszystkich zawodach nartorolkowych czeskiego cyklu Silvini Skiroll Classics.

 
zaktualizowano sobota, 17 czerwca 2017 20:58
Oceń artykuł
(1 głos)

Galeria zdjęć

Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.