Nartorolki terenowe Powerslide X-Plorer 2.0 [TEST]

opublikowano: 09 maja 2015 autor: Redakcja
Nartorolki X-Plorer 2.0 niemieckiej firmy Powerslide zostały zaprojektowane do biegania techniką łyżwową nie tylko na asfalcie, ale także poza nim. Po przetestowaniu redakcja dzieli się wrażeniami z bliższych oględzin i prób w terenie.

Niewielu miłośników nartorolek mieszka w bezpośrednim sąsiedztwie gładkich, asfaltowych i wyłączonych z ruchu tras, na których można biegać na nartorolkach. Komplet sprzętu kosztuje nawet tyle co przyzwoity rower. Chcielibyśmy więc korzystać z nartorolek w podobny sposób, co z jednośladu, rozpoczynając jazdę bezpośrednio po wyjściu z domu.

Nartorolki Powerslide X-Plorer 2.0 - test

Wersja 2.0

Testowany model nartorolek to już drugie wcielenie tego sprzętu. Zmian w stosunku do protoplasty jest mało. Most modelu 2.0 jest szerszy o 5 mm, łatwiej w nim zainstalować wiązania i ma przygotowane otwory do montażu błotników.

Użytkownikami nartorolek są najczęściej osoby lubiące spędzać czas na świeżym powietrzu, bliżej natury, raczej na ścieżkach leśnych i szutrowych, niż asfaltach w ruchu ulicznym. Z tego też powodu przy wyborze sprzętu naszą uwagę kierujemy na nartorolki, dzięki którym możliwe będzie jeżdżenie po chodnikach, kostce brukowej, dziurawym asfalcie, ścieżkach parkowych, polnych, czy leśnych. Od sprzętu oczekujemy też trwałości, wygody i niskiej wagi. Narciarze zwracają uwagę również na możliwość biegania w butach do nart biegowych i konstrukcję nartorolek umożliwiającą stosowanie kroków poprawnych w świetle techniki narciarskiej.

Nartorolki Powerslide X-Plorer 2.0 - test

Te wyżej opisane kryteria spełniają nartorolki terenowe, czyli sprzęt na pompowanych kołach, często wyżej zawieszony niż tradycyjne, sportowe nartorolki, umożliwiający montaż biegowych wiązań narciarskich. W chwili pisania tego tekstu na polskim rynku najłatwiej dostępne są modele niemieckiej firmy Powerslide: X-Trail 150, którego test publikowaliśmy w ubiegłym roku oraz X-Plorer 2.0, które opisujemy w tym artykule.

Testowali

Radek Szwade

Radek Szwade Czołowy polski biegacz narciarski startujący w biegach masowych. Członek Kadry Narodowej seniorów w biathlonie w latach 2010-2012.  Dwukrotny zwycięzca Biegu Gwarków dowolną techniką (2009 i 2012). Jako zawodnik pokonuje tysiące kilometrów trenując na nartorolkach.

Michał Rolski

Michał Rolski Redaktor naczelny portalu nartorolki.pl. Z racji swojej funkcji miał okazję wypróbowania wielu odmian i modeli nartorolek oraz rolek terenowych. Zapalony biegacz narciarski, w sezonie poza zimowym pokonuje na nartorolkach ok. 2000 km rocznie.
 

Budowa

Mosty

Podobnie jak w nartorolkach X-Trail 150, mosty testowanego sprzętu zostały wykonane w technologii wyciskanego aluminium poddanego późniejszej obróbce CNC. Do budowy mostów, zwanych też szynami, w modelu X-Plorer 2.0 użyto stopu magnezu, krzemu i aluminium, który często znajduje zastosowanie w lotnictwie ze względu na niską wagę i dużą wytrzymałość - aluminium 6061.

Nartorolki Powerslide X-Plorer 2.0 - test Mosty zostały wykonane z jednego kawałka metalu, nie znajdujemy w nich połączeń śrubowanych, nitowanych, czy spawanych. To daje nadzieję na ich bezawaryjną eksploatację. Gdy zajrzymy do środka mostów, zobaczymy ich skomplikowany przekrój. Po pierwsze, dostrzegamy dwie dodatkowe wewnętrzne, pionowe ścianki, jak też kanaliki na płytki służące do montażu wiązań.

Grube pionowe ścianki zewnętrzne mostów, jak też cieńsze wewnętrzne, zapewniają odpowiednią nośność szyn. Umożliwiły one konstruktorom spłycenie ich wysokości, która wynosi zaledwie 14 mm. Dzięki temu odległość jaka dzieli stopę użytkownika od podłoża, jest mniejsza.

Tabela 1: porównanie grubości mostów Powerslide X-Plorer 2.0 z innymi nartorolkami i rolkami terenowymi
typ sprzętu nartorolki sportowe nartorolki terenowe rolki terenowe
marka
i model
Ski Way Flash Marwe Skating 620 XC Powerslide X-Plorer 2.0 Powerslide X-Trail 150 Powerslide X-Plorer 1.0 Skike V07 Plus
grubość mostu 20 mm 23 mm 14 mm 20 mm 14 mm 32 mm

Prześwit

Prześwit, czyli wolna przestrzeń między podłożem, a mostami nartorolek, to jedna z ważniejszych wartości wpływających na zdolności terenowe sprzętu. Im większy prześwit, tym mniejsza szansa, że zawiesimy się na przeszkodzie. Szczególnie, jeśli mamy do pokonania stopień, np. krawężnik, za którym podłoże znajduje się na niższej wysokości. Większy prześwit ma też wady. Im wyżej stoimy nad ziemią, tym trudniej zachować równowagę, większe też siły działają na kostkę i podudzie.

Nartorolki Powerslide X-Plorer 2.0 - test

Szyny X-Plorer 2.0 zostały przygotowane do łatwej zmiany prześwitu. Fabrycznie koła tych nartorolek zamontowano na krańcach mostów. Ramiona szyn, w których montowane są koła, mają przygotowane dodatkowe otwory znajdujące się bliżej dolnej krawędzi, jak też środka mostów. Wystarczy przełożyć koła i prześwit powiększa się o 1,5 cm. Operacja jest pozornie prosta, ale wymaga użycia kluczy imbusowych typu gwiazdka. Częsta zmiana prześwitu w trakcie wycieczki wymaga po pierwsze wożenia narzędzi, po drugie kilkuminutowych postojów.

Tabela 2: porównanie prześwitu mostów Powerslide X-Plorer 2.0 z innymi nartorolkami i rolkami terenowymi
typ sprzętu nartorolki sportowe nartorolki terenowe rolki terenowe
marka
i model
Ski Way Flash Marwe Skating 620 XC Powerslide X-Plorer 2.0 Powerslide X-Trail 150 Powerslide X-Plorer 1.0 Skike V07 Plus
prześwit 45 mm 37 mm 42, 57 mm 40 mm 42, 57 mm 40 mm

Rozmiary i rozstaw kół

Powerslide X-Plorer 2.0 występuje w dwóch rozmiarach:

  • M - rozstaw osi 620 mm - rekomendowane dla osób o rozmiarze buta do 42,5 EU
  • L - rozstaw osi 680 mm - rekomendowane dla osób o rozmiarze buta od 43 do 47 EU

Nartorolki Powerslide X-Plorer 2.0 - test

Zmiana prześwitu nartorolek, o czym pisaliśmy wyżej, wymaga przełożenia kół w otwory znajdujące się bliżej środka mostów nartorolek. Po wykonaniu tej operacji rozstaw kół zmniejsza się o 4,5 cm.

Z tego też względu producent przygotował dwa rozmiary modelu X-Plorer 2.0, z których większy przeznaczony jest dla osób z dużym rozmiarem buta. Z naszych doświadczeń wynika, że jeżeli nie chcemy korzystać z możliwości powiększenia prześwitu, to w nartorolkach o długości M zmieści się but do rozmiaru 44 EU. Jeśli zrezygnujemy też z hamulca, wepniemy się z butem 45 EU.

Tabela 3: Porównanie rozstawu kół Powerslide X-Trail 150 z różnymi nartorolkami i rolkami terenowymi
typ sprzętu nartorolki sportowe nartorolki terenowe rolki terenowe
marka
i model
Ski Way Flash Marwe Classic 700 XC Powerslide X-Plorer 2.0 Powerslide X-Trail 150 Skike V07 Plus Powerslide XC Skeleton
rozstaw kół 53 cm 70 cm 62, 68 cm 61 cm 47-50 cm 57 cm

Montaż wiązań

Powerslide X-Plorer 2.0 to nartorolki, czyli sprzęt, w którym montuje się takie same wiązania jak w nartach biegowych i biega w narciarskich butach biegowych. X-Plorery zostały fabrycznie przygotowane do montażu wiązań. W mostach znajdują się już przygotowane otwory, a w zestawie z nartorolkami znajdujemy specjalne podkładki i śrubki do zamontowania wiązań, jak też obrazkową instrukcję.

Nartorolki Powerslide X-Plorer 2.0 - test Takie podejście umożliwia każdemu samodzielne "okucie" nartorolek. Ma jednak też wady. Po pierwsze wiązania mogą być zamontowane tylko w tych miejscach, które przewidział producent. W testowanym modelu są to trzy "pozycje", w których znajdują się nagwintowane otwory.

Druga niedoskonałość wiąże się z brakiem możliwości montażu aktualnie produkowanych wiązań w systemie NNN. Rottefella, jedyny producent wiązań w tym systemie, oferuje obecnie tylko wiązania mocowane na płytach NIS. To specjalne płytki z tworzyw sztucznych fabrycznie instalowane na nartach. Wystarczy na nie nasunąć wiązania bez ingerencji fizycznej w nartę. Ten norweski potentat w produkcji wiązań narciarskich dostarcza specjalne ekwiwalenty NIS, które można montować przy użyciu śrub w nartach lub nartorolkach, które nie zostały fabrycznie wyposażone w takie płyty.

Nartorolki Powerslide X-Plorer 2.0 - test

Jednak montaż zastępczych płyt NIS w Powerslide X-Plorer 2.0 nie jest możliwy bez wiercenia otworów w mostach i gwintowania ich. Obawiamy się jednak, że mogłoby to naruszyć konstrukcję i znacznie osłabić mosty, które mają już system otworów. Z pewnością nie da się tego też wykonać w domowych warunkach. Posiadaczom butów w systemie NNN pozostaje kupienie starego typu wiązań, nieprodukowanych obecnie i montowanych na śruby, a nie płyty NIS.

Wszystkie współcześnie produkowane wiązania narciarskie w systemie SNS przewidują konieczność montażu na śruby i nie ma żadnego problemu z zamocowaniem dowolnego modelu w testowanych X-Plorerach.

Koła

W X-Plorerach koła mają standardowy rozmiar dla tego typu sprzętu: 6 x 1'25 cala, czyli 150 mm średnicy. Na wykonanych z tworzyw sztucznych felgach zostały osadzone dętkowe opony. Producent zaleca pompowanie ciśnieniem 6,2 bara. W testowanym sprzęcie znajdujemy opony Road Star wytwarzane przez koreańską Kednę. Wiemy jednak, że na rynku dostępne są też nartorolki X-Plorer z oponami firmy CST.

Nartorolki Powerslide X-Plorer 2.0 - test

Koła o tych parametrach to norma dla tzw. sprzętu terenowego. Nie należy więc spodziewać się po testowanych nartorolkach większych zdolności terenowych niż po niemal wszystkich innych modelach dostępnych w sprzedaży w Polsce. Chyba, że zdolności te mogłyby wynikać z różnicy prześwitu, czy rozstawu osi sprzętu.

Tabela 4: porównanie średnicy kół Powerslide X-Plorer 2.0 z innymi nartorolkami i rolkami terenowymi
typ sprzętu nartorolki sportowe nartorolki terenowe rolki terenowe
marka
i model
Ski Way Flash Marwe Classic 700 XC Powerslide X-Plorer 2.0 Powerslide X-Trail 150 Skike V07 Plus Powerslide XC Skeleton
średnica kół 100 mm 80 mm 150 mm 150 mm 150 mm 150 mm

Testy i ocena

Waga

Jednym z ważniejszych kryteriów wpływających na komfort użytkowania jest waga nartorolek. Testowany model jest znacznie cięższy niż sportowe nartorolki przeznaczone na asfalt. X-Plorery są jednak lżejsze niż większość rolek terenowych. Co ciekawe, ta większa masa nie była odczuwalna w czasie jazdy.

Radek Szwade Radek Szwade
Mimo tego, że waga testowanych nartorolek jest większa niż sportowych, na których trenują zazwyczaj zawodnicy, to nie czuć tego na nogach, można poczuć się na nich swobodnie i zrobić sobie bardzo fajny trening w lekkim terenie, czy na szutrze.
 
Tabela 5: Porównanie wagi Powerslide X-Plorer 2.0 z różnymi nartorolkami i rolkami terenowymi
typ sprzętu nartorolki sportowe nartorolki terenowe rolki terenowe
marka
i model
Ski Way Flash Marwe Skating 620 XC Powerslide X-Plorer 2.0 Powerslide X-Trail 150 Skike V07 Plus Powerslide XC Skeleton
masa 1 szt. (wraz z wiązaniami) 0,75 kg 1,05 kg 1,45 kg (M i L)* 1,4 kg 1,95 kg (z hamulcem) 2,25 kg (2,75 kg z hamulcem)

* Byliśmy zaskoczeni przy pomiarach wagi sprzętu. Okazuje się, że nartorolki w rozmiarze M i L ważą niemal tyle samo. Nasza waga dla obu długości "gołych" nartorolek pokazała 1,30 kg. Być może czułość wagi była zbyt mała, aby wyłapać różnicę.

Długość

Kolejną cechą, która ma znaczenie przy biegu na nartorolkach, jest ich długość. X-Plorery są dłuższe niż większość nartorolek sportowych do techniki łyżwowej, a zwłaszcza rolek terenowych. Szczególnie rozmiar L to lekki "kolos" (patrz tabela 3).

Nam zdecydowanie lepiej biegało się na nartorolkach krótszych. Dłuższy sprzęt, to większa masa, większa bezwładność i trudniej nim manewrować. To wszystko sprawia, że techniczny bieg wymaga więcej wysiłki. Łatwiej też w niekontrolowany sposób zahaczyć o przeszkodę na drodze, czy o drugą nartorolkę.

Radek Szwade Radek Szwade
Wydaje się, że dłuższej nartorolce bliżej jest do narty, ale ja jestem bardziej przyzwyczajony do krótszych nartorolek. Sprzęt typowo zawodniczy jest krótki, długość nartorolki w rozmiarze L jest zbliżona do sportowych nartorolek do techniki klasycznej. A przecież są to nartorolki do łyżwy. Mnie lepiej biegało się technicznie na krótszych.
Michał Rolski Michał Rolski
Różnica w długości pomiędzy rozmiarem M i L to 6 cm, czyli zaledwie 10%. Jednak tę różnicę wyraźnie czuć na nodze.
 

Koła

Koła o średnicy 150 mm nie sprawiły niespodzianek. Jesteśmy już przyzwyczajeni do możliwości pompowanych kół w tym rozmiarze. Nie oczekiwaliśmy od nich możliwości biegania po górskich, kamienistych ścieżkach. Wiemy, że pozwalają one na jazdę po małych kamyczkach, gałązkach, i niewielkich nierównościach. Także w tych warunkach je testowaliśmy. Sprawdziły się "standardowo". Tor jazdy był stały, przewidywalny, nartorolki nie ściągały w żadną stronę. Prędkość w sam raz taka, jakiej oczekujemy od sprzętu treningowego biegając na asfalcie i poza.

Amortyzajca i komfort

Nartorolki Powerslide X-Plorer 2.0 - test

Mosty Powerslide X-Plorer 2.0 wyraźnie pracują. Uginają się pod ciężarem użytkownika, także gdy dociskamy je przy odbiciu. Z jednej strony odwzorowuje to zachowanie sprzętu do jakiego przywykliśmy biegając na nartach - narty biegowe są sprężyste - z drugiej strony "miękkie" szyny wpływają na komfort użytkowania. Co ważne amortyzują wstrząsy, które w nierównym terenie są dosyć częste, ponadto tłumią wibracje. W połączeniu z pompowanymi kołami, które także pochłaniają wiele uderzeń, bieganie na "eksplorerach" jest na prawdę bardzo komfortowe.

Radek Szwade Radek Szwade
Przy pierwszym kontakcie z tymi nartorolkami zwróciłem uwagę na delikatną "pracę" ich mostów. Wcześniej trenowałem na zwykłych nartorolkach z mostami kompozytowymi, które również pracowały. Dlatego na testowanych nartorolkach czułem się bardzo komfortowo.
Michał Rolski Michał Rolski
Doceniam komfort, ale także bezpieczeństwo dla zdrowia. Biegi narciarskie i na nartorolkach często wybierają osoby po urazach ortopedycznych. Powerslide X-Plorer 2.0 są bezpieczne dla stawów użytkownika, gdyż wszelkie wstrząsy, czy mikro uderzenia są niwelowane nie tylko przez pompowane koła, ale także przez "pracujące" mosty.
 

Poprawność techniki biegowej

Nie wszyscy zwracają uwagę na możliwość biegania na nartorolkach poprawną techniką narciarską. Dla nas jednak jest to istotne. Także wielu narciarzy biegowych dba o to, aby sprzęt wykorzystywany do letniego treningu nie powodował złych nawyków.

Nartorolki Powerslide X-Plorer 2.0 - test

Z tego względu testując sprzęt interesujemy się jego zdolnością do imitacji poprawnego biegu narciarskiego. Powerslide X-Plorer 2.0 to nartorolki do techniki łyżwowej, sprawdziliśmy więc, czy można na nich poprawnie biegać "łyżwą" - można. Choć w nartorolkach w rozmiarze "L" jest to trudniejsze.

Radek Szwade Radek Szwade
Ten sprzęt to są typowe nartorolki, mają zamontowane wiązania. Można na nich poprawnie biegać stylem łyżwowym, nawet przy długim kroku, czy swobodniejszej jeździe. Moim zdaniem to jest sprzęt bardzo dobry dla osób, które mają pewne doświadczenie, biegały już na nartach, czy nartorolkach, mają opanowaną jazdę i potrafią technicznie w miarę dobrze biegać.
 

Cena

Zalecana przez producenta cena detaliczna nartorolek Powerslide X-Plorer 2.0 w sezonie 2015 wynosi 1259 zł. Jeśli dodamy do tego cenę wiązań, w zależności od modelu 150 do 230 zł, to musimy liczyć się z wydatkiem minimum 1400 zł. To sporo, ale jak na sprzęt, który możemy używać przez 12 miesięcy w roku, z pewnością dla wielu do zaakceptowania.

Na rynku panuje też pewna konkurencja, sprzęt pochodzący z dostaw w poprzednim roku można kupić znacznie taniej.

Tabela 6: Porównanie ceny Powerslide X-Plorer 2.0 z różnymi nartorolkami i rolkami terenowymi (faktyczne ceny w sklepach)
typ sprzętu nartorolki sportowe nartorolki terenowe rolki terenowe
marka
i model
Ski Way Flash Marwe Skating 620 XC Powerslide X-Plorer 2.0 Powerslide X-Trail 150 Skike V8 Lift Cross 2R Powerslide XC Skeleton
cena (z wiązaniami) od 799 zł od 1499 zł od 900 zł od 1249 zł od 1675 zł od 1199 zł

Podsumowanie

Sprzęt udostępnił

Dziękujemy Powerslide Sportartikelvertriebs GmbH z siedzibą w Niemczech za udostępnienie sprzętu do testów i polskiemu przedstawicielowi tej firmy za pomoc w jego wypożyczeniu.

Choć zazwyczaj doceniamy zalety testowanego przez nas sprzętu, zawsze też krytycznym okiem i bez skrępowania wymieniamy jego minusy. O dziwo w Powerslide X-Plorer 2.0 trudno znaleźć istotne wady. Sprzęt bardzo nam się spodobał. Jest komfortowy i daje możliwość wykonania dłuższej wycieczki, czy solidnego treningu także poza gładkimi asfaltami.

Zalety

(+) elastyczne mosty amortyzują nierówności i zapewniają komfort

(+)  prosta konstrukcja i minimum części, co powinno przekładać się na bezawaryjność

(+)  łatwy montaż wiązań nawet w domowych warunkach

(+)  możliwość regulacji prześwitu (dwa stopnie)

(+)  możliwość montażu hamulców

Wady

(-) wysoka cena, choć można zaleźć taniej na różnych promocjach, czy wyprzedażach

(-) brak możliwości montażu aktualnie produkowanych wiązań Rottefelli (na płyty NIS)

(-) nartorolki w rozmiarze "L" są odrobinę za długie do komfortowej, technicznej jazdy

zaktualizowano poniedziałek, 11 maja 2015 08:17
Oceń artykuł
(2 głosów)

Filmy powiązane z treścią

Film zrealizowany podczas redakcyjnego testowania Powerslide X-Plorer 2.0
Matek
Matek Ciekawy i rzetelny test. Zauważyłem tylko 2 nieścisłości w tabelce z cenami. Podaliście model v07 Plus a wpisana cena jest dla modelu v8 lift cross. Podobnie jest przy Powerslidach. Obecnie na rynku dostępne są dwa modele Skeletonów. XC Skeleton Lift (model 2014) z hamulcem Calf Brake II montowanym do ramy (ten można znaleźć jeszcze na wyprzedażach w niższych cenach), oraz XC Skeleton 2 (model 2015) z hamulcem Cuff Brake montowanym do tylnej części skorupy obejmującej kostkę. (Tutaj cena się zgadza, aczkolwiek wagowo jest już lżej).
11.05.2015, 07:58
Głosy: +0
Michał Rolski
Michał Rolski Dzięki za uważne czytanie. Faktycznie chodziło o cenę modelu Skike V8 Lift Cross 2R.
11.05.2015, 08:19
Głosy: +0
valdi
valdi Bardzo ciekawy test. Akurat jestem na etapie zastanawiania się na co zamienić moje Skike V07 plus i myślę właśnie o tych Powerslidach (tutaj czekałby mnie zakup butów) lub Skike V8.
12.05.2015, 15:34
Głosy: +0
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.