Rolki terenowe Powerslide XC Skeleton [TEST]

opublikowano: 03 listopada 2014 autor: Redakcja
Przetestowaliśmy rolki terenowe niemieckiego producenta, które umożliwiają przypięcie do nóg obutych w normalne buty. Czym się wyróżniają, oprócz najwyższej stabilności wśród rolek terenowych?

Powerslide XC Skeleton to rolki terenowe umożliwiające jazdę techniką zbliżoną do narciarskiego stylu łyżwowego. Na rynku występują w dwóch wersjach: Skeleton i Skeleton Lite (o różnicach piszemy poniżej). Choć testowaliśmy pełną wersję, naszym zdaniem wszystkie wnioski będą dotyczyły także wersji "okrojonej" (Lite).

Testowali

Radek Szwade

Radek Szwade Czołowy polski biegacz narciarski startujący w biegach masowych. Członek Kadry Narodowej seniorów w biathlonie w latach 2010-2012.  Dwukrotny zwycięzca Biegu Gwarków dowolną techniką (2009 i 2012). Jako zawodnik pokonuje tysiące kilometrów trenując na nartorolkach.

Michał Rolski

Michał Rolski Redaktor naczelny portalu nartorolki.pl. Z racji swojej funkcji miał okazję wypróbowania wielu odmian i modeli nartorolek oraz rolek terenowych. Zapalony biegacz narciarski, w sezonie pozazimowym pokonuje na nartorolkach do 2000 km rocznie.
 

XC Skeleton to jedyne rolki terenowe Powerslide, które można użytkować w normalnych, własnych butach. To czyni ten sprzęt uniwersalnym, może z niego korzystać (z pewnymi ograniczeniami, o których piszemy niżej) kilka osób, np. rodzina, czy grupa znajomych.

Budowa

Rama

Powerslide XC Skeleton

Skeletony zostały osadzone na dość skomplikowanie wyprofilowanej aluminiowej ramie. Szkielet wydaje się dość masywny. Ma kształt zbliżony do kadłuba statku. Z dołu i po bokach jest zamknięty, od góry pusty. Na wierzchu ramy znajdują się dwa "mostki" z otworami, do których przykręcona jest konstrukcja "wiązania".

Koła

Powerslide XC Skeleton Ten model rolek Powerslide został wyposażony w pompowane koła z oponami Innova o rozmiarze 150 mm (6 x 1,25 cala). To typowa wielkość kół dla wszystkich rolek terenowych dostępnych obecnie w Polsce, niezależnie od producenta. W XC Skeleton zamontowano opony Innova, które należy pompować ciśnieniem 85 PSI (5,85 bara). Jak na aktualne standardy to nie dużo. Oznacza to, że nie ma co się spodziewać dużej prędkości, raczej dobrej amortyzacji.

W kołach na plastikowych felgach, takich samych jak we wszystkich nartorolkach i rolkach terenowych Powerslide, znajdujemy wodoodporne łożyska Twincam SUS Rustproof.

Wiązania

Powerslide XC Skeleton Najbardziej charakterystycznym i skomplikowanym elementem są "buty". Masywne i sztywne konstrukcje wykonane z kompozytu tworzyw sztucznych i włókna szklanego. Składają się z platformy, na której należy postawić stopę w dowolnym obuwiu oraz wysokiego kołnierza opinającego staw skokowy i dolną część łydki ze wszystkich stron.

Od wewnątrz kołnierza znajdujemy grubą na 2-3 cm miękką warstwę pianki obitą solidnym i miłym w dotyku syntentycznym materiałem. Ta wewnętrzna "podpinka" ma zapewniać komfort i dopasowywać się do kształtu stawu skokowego i łydki.

Powerslide XC Skeleton Całość bardzo przypomina konstrukcję wiązań do miękkich butów stosowanych w snowboardach. Kołnierz opinający łydkę jest zamknięty od tyłu i po bokach. Z przodu znajdujemy ruchomy element, który pozwala na otwarcie całości i włożenie stopy. Tę przypinamy w okolicach palców paskiem na rzep. Kołnierz zapinamy i regulujemy siłę ściśnięcia stawu skokowego przy pomocy dwóch dźwigienek i plastikowych pasków. Podobny system można spotkać w zjazdowych butach narciarskich, plastikowych łyżwach, czy łyżworolkach.

Każde buto-wiązanie przymocowane jest do szyny dwoma śrubami znajdującymi się mniej więcej pod piętą i palcami stopy. Platformy przymocowane są na sztywno i wymuszają jazdę ze stopą przez cały czas zespoloną z platformą, a przez to z szyną rolki. Trochę jak w nartach zjazdowych.

Śruby przytrzymujące platformę można poluzować od spodu rolki i skorygować osiowe ustawienie wiązania w stosunku do ramy rolki. To pozwala na dokonanie korekt, np. jeżeli budowa ciała użytkownika sprawia, że ma stopy skierowane do środka lub na zewnątrz.

Rozmiary

XC Skeleton występują w dwóch rozmiarach S i L. Mniejszy przeznaczony jest dla użytkowników o rozmiarze buta od 36 do 42,5 EU. Większy od 43 do 47 EU. Aby dobrze dopasować wiązanie nie wystarczy kupić odpowiedni rozmiar rolek, tak aby rozmiar buta mieścił się w podanym zakresie. Należy także dokonać regulacji systemu wiązania. Polega to na poluzowaniu śruby pod piętą (utrzymującej platformę wiązania) i przesunięciu kołnierza opinającego łydkę w przód lub tył. Niestety taka metoda regulacji utrudnia korzystanie z rolek przez klika osób, gdyż jeśli rozmiar ich stóp mocno się różni, za każdym razem trzeba użyć narzędzi do zmiany ustawień rozmiaru rolki.

Hamulce

Powerslide XC Skeleton XC Skeleton są fabrycznie wyposażone w hamulec Calf Brake II zamontowany na jednej rolce. Możliwe jest dokupienie drugiego hamulca.

Całość

Zaawansowana konstrukcja wiązań sprawia, że Skeletony są jednymi z najcięższych rolek terenowych dostępnych obecnie w sprzedaży. Jedna rolka bez hamulca waży 2,25 kg. Druga, z zamontowanym hamulcem o 0,5 kg więcej.

Odchudzony Lite

Powerslide XC Skeleton Na wiosnę 2014 roku Powerslide zaoferował odchudzoną wersję Skeletona, oznaczając ją przyrostkiem "Lite". Największa różnica w stosunku do "pełnej" wersji tkwi w zapięciach wiązań. Inna jest pokrywa wiązania - bardziej miękka, a także paski zapinające wiązanie - wszystkie trzy na rzepy. W kołach znajdziemy też inne łożyska - Powerslide ABEC 5 w miejsce SUS Rastrpoof. Wersje Lite dostępne w Polsce mają także ulepszony system regulacji rozmiaru. Wiązanie ustawia się przy pomocy zatrzasku, który można przestawić bez użycia narzędzi.

Pierwsze wrażenia

Sprzęt prezentuje się solidnie. Na pierwszy rzut oka brak elementów, które mogłyby się szybko zużyć, łatwo ulec uszkodzeniu, czy odpaść. Jedyne delikatniejsze detale to części zapięć systemu wiązań (plastikowe dźwigienki i paski), ale materiał, z którego są zrobione wygląda na mocny.

Zakładanie nie sprawia większych problemów. Mieliśmy chwilę zastanowienia jak działają dźwigienki, w jaki sposób otworzyć pokrywę kołnierza, aby włożyć stopę. Po chwili prób wszystko było jasne. Niestety producent nie dostarcza instrukcji obsługi wiązań, a przydałaby się. Powerslide XC Skeleton Kto nie miał wcześniejszych doświadczeń z podobnymi zapięciami, może mieć trudność z ich używaniem.

Radek Szwade: - Jedyny element, który sprawił mi trudność, to zapięcie środkowego paska. Później nie za bardzo wiedziałem też jak go rozpiąć.

Michał Rolski: - Było mi ogólnie trudno wepchnąć nogę w ten kołnierz. Najłatwiej robić to na siedząco.

Po zapięciu wiązań czujemy, że staw skokowy jest unieruchomiony. Wewnętrzna, miękka i gruba wyściółka dobrze spełnia swoją funkcję. Mimo, że wiązania są mocno zapięte, czujemy się komfortowo. Także pasek zapinany na rzep przytrzymujący stopę ponad palcami, działa jak należy. Rzep jest mocny i trzyma pewnie. Powerslide XC Skeleton Szersza nakładka na pasku sprawia, że siła nacisku paska na stopę rozkłada się na większą powierzchnię, przez co nie czujemy gniecenia.

Radek Szwade: - Moje pierwsze wrażenie po założeniu rolek - zagipsowane nogi.

Michał Rolski: - Faktycznie przy dobrym dociśnięciu wiązań kołnierz szczelnie opina kostkę i łydkę. Przez to, że jest taki sztywny, nie ma żadnych zbędnych luzów. Uczucie jak w zjazdowym bucie narciarskim.

Jazda

Powerslide XC Skeleton Tradycyjnie odstąpiliśmy od typowych testów terenowych. Zdolności do pokonywania nierówności zależą głównie od kół. Dlatego należy się spodziewać, że możliwości jazdy po gorszych nawierzchniach będą bardzo zbliżone do wszystkich innych rolek terenowych z kołami 150 mm. Polecamy nasz film z testu jazdy na rolkach terenowych po 10 nawierzchniach.

Na miejsce testów Skeletonów wybraliśmy jednak leśną, żwirową, lecz dobrze ubitą i równą ścieżkę w Górach Stołowych. Sprzęt został stworzony właśnie na takie nawierzchnie. Powerslide XC Skeleton Musimy przyznać, że jeździło nam się dobrze, nie odnotowaliśmy problemów z uślizgiwaniem się opony na szutrowej drodze. Jazda była pewna i komfortowa. Rolki utrzymywały nadany kierunek na podbiegach, odcinkach prostych i na zjazdach.

Buto-wiązania dobrze usztywniły staw skokowy. Dzięki temu jazda na jednej rolce może być dłuższa i wymaga mniej koncentracji i energii.

Waga

Negatywnym, odczuwalnym elementem jest waga. Zwłaszcza rolka z hamulcem, która waży około 3 kg, wyraźnie ciąży. Na dłuższych dystansach ta masa może męczyć.

Radek Szwade: - Gdybym chciał się wybrać na dłuższą wycieczkę na tym sprzęcie, z pewnością byłoby to męczące.

Michał Rolski: - Należy sobie uświadomić, że na dystansie 10 km każda noga unoszona jest po kilka tysięcy razy. Z jednej strony to wzmacnia mięśnie, a często nam o to chodzi. Z drugiej, dodatkowe obciążenie może wymagać skrócenia dystansu, bo na dłuższy zwyczajnie zabraknie nam siły.

Hamowanie

Hamulec Calf Brake II zamontowany na prawej rolce to uniwersalny model hamulca wykorzystywanego w większości modeli rolek i nartorolek Powerslida z linii Nordic. Działa na zasadzie dźwigni. Jeden jej koniec przymocowany jest do ramy za piętą, drugi przypinany jest do łydki ponad buto-wiązaniem. Odchylenie łydki do tyłu dociska klocek trący do opony. Klocek wykonany jest z materiału przypominającego twardy plastik. Po każdym mocniejszym hamowaniu widoczne jest jego zużycie. Ale lepiej, że ściera się klocek, niż opona. Koszt nowego elementu trącego to około 20 zł.

Powerslide XC Skeleton Skuteczność hamowania jest wystarczająca. Jednak jesteśmy ograniczeni do hamowania tylko jedną nogą. Można to zrobić stosując tzw. telemark - wysuwając prawą nogę w przód. Taka pozycja może być problematyczna przy większych prędkościach, czy dłuższych zjazdach. Hamowanie wiąże się także z głośnym "skrzypieniem" spowodowanym tarciem.

Radek Szwade: - Mimo, że hamulec miałem wyregulowany do wysokiej pozycji, co oznacza potrzebę wykonania dłuższego "telemarku", hamowało mi się dobrze i skutecznie. Czułem się też stabilnie i bezpiecznie w takcie tej operacji.

Podsumowanie

Sprzęt udostępnił

Dziękujemy Powerslide Sportartikelvertriebs GmbH z siedzibą w Niemczech za udostępnienie sprzętu do testów i polskiemu przedstawicielowi tej firmy za pomoc w jego wypożyczeniu.

Niewątpliwie brak chybotania na boki podczas stania i jazdy na rolce to wielka zaleta tego sprzętu. Docenią to z pewnością początkujący, gdyż stabilność daje poczucie bezpieczeństwa.

Zakup Skeletonów powinni rozważyć także wszyscy mający problemy z równowagą i dłuższą jazdą na jednej rolce, jak też osoby po kontuzjach stawów skokowych. Świetny wybór dla tych, którzy cenią sobie dobrą stabilność sprzętu. Szkoda tylko, że te pozytywne właściwości zostały okupione tak dużą wagą rolek, zwłaszcza tej z hamulcem.

Szczegółowe dane

Model XC Skeleton
Masa jednej sztuki 2,25-2,75 kg
Rozmiar buta 36-42,5 EU i 43-47 EU
Maksymalna masa użytkownika brak danych
Technika jazdy łyżwowa
Rama aluminium 6061
Koła opony dętkowe 150 mm Innova (ciśnienie 5,8 bara)
Łożyska 608 Twincam SUS Rustproof
Rozstaw osi 570 mm
Cena w Polsce w 2014 roku 1349 zł

Zalety

(+) dopracowane sztywne buto-wiązania, które zapewniają stabilność, poczucie bezpieczeństwa i ułatwiają utrzymanie równowagi

(+) komfortowe zapięcia

(+) dobre właściwości jezdne

(+) materiały wykorzystane do budowy rolek robią dobre wrażenie

(+) możliwość wykorzystania przez większą liczbę osób, choć zmiana rozmiaru jest utrudniona

Wady

(-) duża waga

(-) wysoka cena w porównaniu do konkurencji na rynku

(-) brak możliwości unoszenia pięty, co uniemożliwia bieganie narciarską techniką - istotne tylko dla narciarzy biegowych dbających o poprawność techniki

zaktualizowano poniedziałek, 03 listopada 2014 15:24
Oceń artykuł
(8 głosów)

Filmy powiązane z treścią

Powerslide Polska
Powerslide Polska Witam,
element dzięki, któremu możemy regulować rozmiar bez potrzeby odkręcania śruby mocującej szyne z butem jest dostępny w oddzielnej sprzedaży i pasuje do modelu XC Skeleton.
Pozdrawiam
03.11.2014, 13:57
Głosy: +0
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.