Skikome na Morenu 2021 - zapisy i szczegóły wydarzenia

opublikowano: 19 sierpnia 2021 autor: Redakcja
Rozpoczęły się zapisy na najstarszy i największy towarzyski rajd na rolkach i nartorolkach terenowych, który odbędzie się na Pomorzu w drugi weekend września. Podajemy szczegółowy program i informacje, jakie otrzymaliśmy od organizatorów.

Już drugi rok z rzędu kultowy rajd Skikome na Kaszebe odbywa się w okolicach Trójmiasta pod nazwą Skikome na Morenu. W 2021 roku organizatorzy przygotowali dla przyjeżdżających moc atrakcji, w tym m.in. dwie trasy rajdu o różnej trudności, nocny przejazd na rowerach górskich po lokalnych trasach, rejs statkiem po Zatoce Gdańskiej, zabawy na SUPach itp. Każdy może wziąć udział we wszystkich lub tylko wybranych wydarzeniach.

Gwoździem programu jak zwykle jest rajd na rolkach i nartorolkach terenowych, dla którego miłośnicy skajkingu przyjeżdżają z całej Polski. Impreza ma charakter towarzyski, bez elementu rywalizacji. Uczestnicy przejeżdżają trasę rajdu własnym tempem, najczęściej w podgrupach wśród osób poruszających się z podobną prędkością. W zaplanowanych punktach wszyscy spotykają się i odpoczywają.

W tym roku zostały wyznaczone dwie trasy rajdu. Pierwsza jest ciekawa i dość trudna, bo w terenie i z licznymi zjazdami i podjazdami. Druga - nadmorska - jest łatwa i klimatyczna. - Mam nadzieje, że obie przypadną uczestnikom do gustu. Tak jak pisałem uprzednio, trasa nadmorska jest rezerwową dla całego rajdu ze względu na warunki pogodowe - wyjaśnia Jerzy 'Jodyna' Buczkowski - pomysłodawca Skikome na Kaszebe i współorganizator tegorocznej edycji rajdu.

Organizatorzy stawiają warunek - w tym sezonie wszyscy uczestnicy są zobowiązani do jazdy w kaskach. Redakcja sugeruje także używanie okularów - najlepiej sprawdzają się sportowe, jak na rower. Przy jeździe w grupie, gdy ktoś się zachwieje, rozpaczliwie szuka równowagi wymachując rękoma, groty kijów mogą krążyć koło twarzy i oczu. Chrońmy głowę i oczy!

Program imprezy

Piątek 10.09.2021

 1. Nocny patrol na rowerach górskich lub terenowych poprowadzi Waldemar Bykowski, potrwa około 1,5 godziny, trasa mocno terenowa, od uczestników wymagane są przynajmniej dwa dobre źródła oświetlenia w tym jedna mocna czołówka. Zbiórka o godzinie 18.30 w Oliwie na parkingu vis a vis głównego wejścia do Parku Oliwskiego, róg ulic Opata Jacka Rybińskiego i Artura Schopenhauera. Nocny patrol odbędzie się jeżeli zgłosi się przynajmniej 3-4 chętnych!
 2. Wieczorny rozruch na nartorolkach i rowerach - uczestnicy spotykają się w Jelitkowie o 18.30 na parkingu - róg Jelitkowskiej i Błękitnej (zobacz na mapie). Przejazd odbędzie się nadmorskim traktem rowerowym do zielonej latarni w Nowym Porcie, podczas powrotu planowane jest posiedzenie w plażowym barze Kliper (zobacz na mapie). Tę część poprowadzi Krzysztof Starczewski.

Sobota 11.09.2021

 1. Rajd terenowy: uczestnicy spotykają się o godzinie 07.30 na przystanku PKM Brętowo, ulica Rakoczego 7 w Gdańsku (zobacz na mapie) i kolejką przejadą do stacji Karwiny. Odjazd o godz. 07.57, jeśli ktoś się spóźni to następna kolejka rusza o 08.10, czas przejazdu 30 min. Organizatorzy zarezerwowali na pierwsze połączenie 5 miejsc do przewozu rowerów, bilety należy kupić indywidualnie. - Zaczekamy na ewentualnych zaspanych, ale tylko na drugie połączenie - mówi Jerzy Buczkowski.

  Do stacji Brętowo można dojechać samochodem, parking jest przy kolejce i po drugiej stronie ulicy Rakoczego przy ul. Dolne Młyny, można też dojechać kolejką PKM z Wrzeszcza. Trasę terenową poprowadzi Krzysztof Starczewski, uczestnicy wystartują z Karwin i przez lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego powrócą do Brętowa. W ten sposób pokonają 30 km. Dla nienasyconych przygotowano dodatkową atrakcję, czyli przedłużenie trasy o około 9 km do Góry Gradowej w Gdańsku. Trasa obfituje w liczne wzniesienia terenowe, dominują na niej ścieżki gruntowe. Powrót do PKM Brętowo odbędzie się taksówkami.


 2. Rajd nadmorski : spotkanie przy dworcu PKS w Gdańsku na ulicy 3 Maja o godzinie 08.00, można tam dojść z Dworca Głównego podziemnym tunelem i ruchomymi schodami. Przy PKS są miejsca postojowe, niestety płatne. Tę część rajdu poprowadzi Jerzy Buczkowski na rowerze. Uczestnicy wpierw wejdą na Górę Gradową, a później przez Stare Miasto i jego część nad Motławą przejadą do Nowego Miasta i Aleją Zwycięstwa, następnie ul. Hallera dotrą do Nowego Portu, dalej traktem rowerowym przez Brzeżno, Sopot i Jelitkowo dotrą do Mola w Orłowie, gdzie zakończą rajd. Trasa mierzy około 25 km i jest łatwa.
 3. Rejs Dragonem: zaokrętowanie 17.00-17.30, przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Dragon cumuje na końcu skweru po jego lewej stronie (zobacz na mapie), miejsca postojowe są płatne i lepiej przyjechać wcześniej, bo może być trudno znaleźć wolne. Organizatorzy proszą o punktualne przybycie. Rejs potrwa 2-3 godziny w zależności od pogody i warunków na Zatoce Gdańskiej. - Przywitamy Was piwem warzonym przez Mistrza Krzysztofa, smalczykiem, chlebem i kiszonymi ogórkami, do tego kaszubskim ciastem drożdżowym - zachęca Jodyna. Na pokładzie wyszynk napojów na koszt własny.

Niedziela 12.09.2021

 1. Spotkanie na SUPACH, miejsce i godzina spotkania zostaną podane w późniejszym terminie.
 2. Zwiedzanie podziemnego zbiornika Stary Sobieski. Spotkanie o godzinie 09.30 na parkingu przy ul. Sobieskiego 14, stamtąd uczestnicy wejdą na Górę Wisielczą. Organizatozy wykupili bilety dla 15 osób i zaznaczają, że pierwszeństwo mają goście spoza Trójmiasta. Czas zwiedzania około 60 min, warto mieć ciepłe ubranie, bo w środku jest stała temperatura 10°C. - Polecam, bo z góry jest piękny widok, a sam zbiornik to unikat - przekonuje Jerzy Buczkowski.

Zapisy

Zapisy odbywają się przez internet do 7 września. Zgłoszenia należy przesłać e-mailem na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , w tytule wiadomości należy wpisać "Skikome 2021"! W razie pytań można uzyskać dodatkowe informacje pod numerami: Jerzy Buczkowski 692820957 lub Krzysztof Starczewski 602621259.

Wysokość wpisowego zależy od liczby uczestników i szacowane jest na 60 - 100 zł / osoby.

Zgłoszenie wysłane e-mailem powinno zawierać oprócz imienia i nazwiska także kody punktów programu, w których uczestnik planuje udział:

 • Piątek : NP-nocny patrol na rowerach górskich, NK- wieczorny rozruch na nartorolkach i rowerach trasą Jelitkowo-Nowy Port Latarnia-Jelitkowo-Bar Kliper.
 • Sobota : AN- rajd terenowy udział na nartorolkach, AR-asysta rowerowa, BN-rajd nadmorski na nartorolkach, BR-asysta na rowerach
 • Niedziela : STS- zwiedzanie podziemnego zbiornika Stary Sobieski na Górze wisielczej, SUP-spotkanie na supach.

Patronem medialnym imprezy jest poral nartorolki.pl, który wspomaga medialnie rajdy Skikome od początku ich istnienia.

Uwaga! W dniach poprzedzających rajd należy sprawdzić informacje organizatora na facebookowej stronie Pomorskiego Towarzystwa Rollskitourowego lub na messengerze - grupa SKIKE. Tam organizatorzy będą informować o ewentualnych zmianach programu.

zaktualizowano czwartek, 19 sierpnia 2021 14:50
Oceń artykuł
(2 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.