Udana nartorolkowa rywalizacja połączona ze zbiórką na rzecz niewidomych zawodników z Lasek

opublikowano: 27 maja 2019 autor: Aneta Zych (TN Biegówki)
26 maja na Rolkostradzie w Warszawie Wesołej odbyły się podwójne zawody na nartorolkach: Warszawska Olimpiada Młodzieży (WOM) oraz Team Sprinty dorosłych, obie zorganizowane przez Towarzystwo Narciarskie Biegówki.

Pomimo niedzieli handlowej oraz trwających wyborów frekwencja dopisała zarówno wśród sportowców, jak i kibiców. Co więcej, podczas gdy przez jedne miasta przetaczała się właśnie kulminacyjna fala powodziowa, a w innych przyszło gwałtowne ochłodzenie, w Wesołej to był naprawdę ciepły i słoneczny dzień. Zawodnikom dokuczał jedynie wiatr, ale jako że do pokonania był odcinek wte i wewte, co wiatr zabrał w jedną stronę, oddał w drugą.

Team Sprinty i akcja charytatywna

Na starcie stawiło się 13 drużyn dwuosobowych. Dorośli ścigali się na dystansie może mniej ambitnym niż młodzież – tylko 3 x 1 250 m – za to w bardzo szczytnym celu (o czym za chwilę). W zawodach startowali i bardzo doświadczeni nartorolkarze, i początkujący, więc, by uniknąć kolizji, start grupowy podzielono na dwie tury. Zawodnicy reprezentowali następujące kluby: TN Biegówki, Team nabiegowkach.pl i UKS Rawa Siedlce.

Pierwszy zawodnik z każdej drużyny Rolkostradę musiał przejechać stylem klasycznym, a jego team partner – dowolnym (tu dominowały nartorolki łyżwowe, ale kilkoro zawodników wybrało terenówki). Nie lada wyzwaniem okazała się nawrotka na górce - nie obyło się bez paru upadków, na szczęście skończyło się jedynie na obtarciach i potłuczeniach. Wszyscy pechowcy zadeklarowali dalszą chęć uprawiania tej dyscypliny.

W jednej z drużyn klasykiem wystartował Paweł Nowicki, niewidomy zawodnik z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Jego przewodnikiem (i trenerem) był Jan Kobryń, a team partnerem – Maciej Barszczewski (TN Biegówki). Dla Pawła to był pierwszy start w zawodach nartorolkowych w życiu. Pytany tuż przed biegiem, czy się denerwuje, powiedział „Jakiś stres zawsze jest, ale nad nim przeważa chęć startu". Po zawodach zażartował też, że jak się nie widzi asfaltu, to nie jest on wcale taki straszny!

- Muszę przyznać, że impreza była dokładnie taka, jak to zaplanowaliśmy. Do dziś mam łezkę wzruszenia. Ta akcja wpisze się na stałe do naszego kalendarza! Od siebie chciałabym podziękować wolontariuszom pracującym przy tym wydarzeniu: Ani, Sławce, Marcie, Patrycji, Jankowi, Darkowi, Pawłowi i panu dr Grzegorzowi Sadowskiemu - podsumowuje Katarzyna Witek, prezes TB Biegówki.

Wyniki Team Sprintów

Kobiety

1. Patrycja Szwed, Katarzyna Witek (TN Biegówki / Decathlon team / team nabiegowkach.pl) - 19:56,0
2. Marta Tolak, Sławomira Korbas (TN Biegówki) - 25:46,38
3. Anna Marczuk, Aleksandra Gasparska (TN Biegówki) - 27:51,07
4. Kinga Gergella, Maria Bremer (TN Biegówki) - 30:36,20

Mężczyźni

1. Marek Chłopek, Michał Musielak (team nabiegowkach.pl)- 17:00,8
2. Tomasz Kołodziejczyk, Grzegorz Fijałkowski (team nabiegowkach.pl) - 17:20,5
3. Michał Dziuba, Anna Bielecka (UKS Rawa Siedlce) - 19:34,38
4. Grzegorz Staręga, Piotr Krajcer (UKS Rawa Siedlce) - 19:39,37
5. Paweł Nowicki (przewodnik: Jan Kobryń), Maciej Barszczewski (Laski team/TN Biegówki) - 22:38,8
6. Dariusz Marczuk, Krzysztof Kowalski (TN Biegówki) - 23:03,18
7. Maciej Jędrzejczak, Andrzej Lemieszka (TN Biegówki) - 25:42,2

Mieszane

8. Izabela Ploch, Andrzej Sokołowski (TN Biegówki) - 26:40,6
9. Aneta Zych, Mariusz Rzyski (TN Biegówki) - 28:05,17

Ty też możesz pomóc!

Obecność Pawła na zawodach nie była przypadkowa. Rywalizacja zorganizowana przez TN Biegówki miała charakter charytatywny, a celem była zbiórka pieniędzy na rzecz czwórki niewidomych zawodników (Anety, Doroty, Dawida i Pawła) z Lasek, którzy przygotowują się do startów w Pucharze Świata w biegach narciarskich. Celem na najbliższy sezon jest wysłanie jednego zawodnika na Puchar Świata. Liczymy że za rok uda się wysłać większą grupę. W chwili powstawania tego tekstu z dobrowolnych opłat startowych zebrano ponad 4 000 zł. Ostateczne wyniki zbiórki poznamy za kilka dni.

Całość tej kwoty zostanie przeznaczona na treningi oraz sprzęt dla Pawła i jego trójki kolegów. Istnieje możliwość wsparcia akcji przez przelewy na konto TNB (nr konta: 29 2530 0008 2060 1028 9516 0001). W tytule przelewu wpisujcie „na rzecz zawodników z Lasek".

Firma Rollspeed przekazała nartorolki Try Me do łyżwy – organizatorzy dziękują za ten gest! Marek Chłopek przekazał też na Pawła ręce dwa komplety nart Fischer oraz letnie buty Alpina. Niewątpliwie Marek i Michał Musielak stali się podwójnymi bohaterami Team Sprintów! 

Na koniec imprezy Paweł z Jankiem przygotowali dla uczestników niespodziankę. Każdy mógł spróbować świata niewidomych poprzez założenie specjalnej opaski. Zawodnicy mieli przed oczami ciemność i prowadzeni przez przewodników jechali na nartorolkach lub biegali. Wrażenia z tego doświadczenia pozostaną na długo w ich pamięci.

Warszawska Olimpiada Młodzieży

W WOM, na nartorolkach klasycznych, rywalizowały dzieci (13-14 lat i młodsze), młodzicy (15-16 lat), juniorzy młodsi (17-18 lat) i juniorzy (19-20 lat) – w sumie 31 członków klubów sportowych z Mazowsza. Dzieci do pokonania miały pętlę 1 300 m (z podbiegiem i zjazdem na odcinku ok. 50 m oraz nachyleniem ok. 10%), młodzicy (dziewczyny i chłopcy), juniorki młodsze i juniorki 5200 m, a juniorzy młodsi i juniorzy aż 10400 m. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich podziwiamy za walkę. Mamy nadzieję, że wywalczone nagrody będą motywowały do dalszej pracy.

Wyniki zmagań w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży załączamy pod tekstem w plikach do pobrania.

Zdjęcia z imprezy możesz zobaczyć w facebookowej galerii na profilu TN Biegówki Wesoła.

zaktualizowano poniedziałek, 27 maja 2019 13:21
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.