Ultramaraton Nartorolkowy w 2019 roku odbędzie się na dystansie 200 km

opublikowano: 11 października 2018 autor: Redakcja
Organizatorzy Ultramaratonu Nartorolkowego po raz kolejny podnoszą trudność biegu głównego. W przyszłym roku odbędzie się on na niespotykanym dotąd dystansie 200 km. To aż o 40 km więcej niż przed rokiem. Taki bieg ma być organizowany jednak tylko co cztery lata. Jakie inne nowości i niespodzianki czekają uczestników w 2019 roku?

Znana jest już data kolejnej edycji Ultramaratonu Nartorolkowego i biegów towarzyszących, czyli Festiwalu Biegów Nartorolkowych. Tradycyjnie odbędzie się on w okolicach Wejherowa w Puszczy Darżlubskiej. Uczestnicy będą ścigać się wahadłowo (czyli tam i z powrotem) na drodze asfaltowej pod zarządem Lasów Państwowych. Data edycji w 2019 roku to sobota 29 czerwca.

Jako pierwsi otrzymaliśmy od organizatora więcej informacji o tej imprezie, którymi dzielimy się z czytelnikami. Nowością nadchodzącego biegu jest znacznie wydłużony dystans. Przypomnijmy, że pierwszy raz zawodnicy ścigali się na dystansie 140 km. Później przez dwa kolejne lata pokonywano 160 km. W 2018 roku bieg się nie odbył. Natomiast za rok organizacja ma być wznowiona, a dystans ma być rekordowo długi i wynosić 200 km.

Co ciekawe, zwycięzcą Ultramaratonu na tak długim dystansie będzie można zostać tylko co 4 lata. W okresach pomiędzy wyścigi będą odbywały się na dystansie 140 km. Jednym z kilku nowych pomysłów Zespołu Organizacyjnego, skupionego wokół pomysłodawcy imprezy Grzegorza Musioła i jego rodziny, jest atestacja trasy wg standardów IAAF. To oznacza, że droga, na której rywalizują sportowcy, będzie dokładnie wymierzona, a rekordy na niej ustanowione będzie można uznać za oficjalne, pod warunkiem, że są to rekordy lekkoatletyczne.

Do tej pory na świecie nikt specjalnie nie dbał o rekordy na nartorolkach. Nie ma jednostki, czy agencji atestującej trasy nartorolkowych biegów, czy rejestrującej rekordowe wyniki. Nartorolki wywodzą się z biegów narciarskich, gdzie nie ogłasza się rekordów. Ktoś przyjął te kryteria także dla nartorolek, naszym zdaniem niepotrzebnie. Zdaniem organizatora także nie. Dlatego pomysł atestacji trasy możliwie doskonałymi środkami dostępnymi obecnie, jak też ustanowienie oficjalnego rekordu biegu na nartorolkach i próby jego bicia co 4 lata, to naszym zdaniem ciekawa inicjatywa.

Tak jak w poprzednich latach zawodnicy będą mogli też ścigać się na dystansach krótszych. Do wyboru są biegi na 80 km i 40 km. Warto zauważyć, że najkrótszy dystans tej imprezy jest dłuższy niż zdecydowana większość polskich biegów na nartorolkach.

Impreza pozyskała sponsora i w 2019 roku ma nosić nazwę FBN ArenaTax Ultramaraton 200 km. Wzorem roku ubiegłego wpływy z opłat startowych mają być przekazane na cele charytatywne dla chorych dzieci jednocześnie będących w trudnej sytuacji materialnej.

Niezmiernie nas cieszy, że najdłuższy wyścig na nartorolkach odbywa się w Polsce. Cieszy nas także, że tegoroczną przerwę organizator wykorzystał na opracowanie ciekawych nowości, które z pewnością będą sporym wyzwaniem dla startujących, a na pewno motywacją do dobrego przygotowania się do tego wyścigu. Zwłaszcza, że kolejna okazja zmierzenia się z tak długim dystansem ma się pojawić dopiero w 2023 roku.

zaktualizowano czwartek, 11 października 2018 16:35
Oceń artykuł
(6 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.