Mistrzostwa Polski Amatorów na Nartorolkach nareszcie z dużą frekwencją

opublikowano: 17 sierpnia 2020 autor: Redakcja
W weekend 15-16 sierpnia 2020 roku niedaleko Swornegaci na Kaszubach odbywały się nartorolkowe biegi techniką dowolną, klasyczną i na kołach pompowanych. Pierwszy z tych biegów był także Mistrzostwami Polski Amatorów. Sportowcy zmuszeni byli poradzić sobie nie tylko z trasą i rywalami, ale przede wszystkim upalną pogodą.

Amatorzy doczekali się w końcu Mistrzostw Polski na nartorolkach z prawdziwego zdarzenia. Do tej pory zmuszeni byli walczyć o tytuły najlepszych w kraju na mało wymagających trasach i dystansach przy okazji biegów dla dzieci i młodzieży. To w połączeniu ze słabą organizacją i promocją dotychczasowych mistrzostw powodowało, że frekwencja była śmiesznie niska.

W trzeci weekend sierpnia 2020 roku na Kaszubach odbyły się trzy nartorolkowe biegi w ramach SworneRace, wszystkie na dystansie 30 km. W sobotę 15 sierpnia jako pierwsi wystartowali sportowcy na rolkach i nartorolkach terenowych na bardzo ciężkiej trasie w dużej mierze prowadzącej poza asfaltem. Bieg niestety został przerwany, gdyż jeden z zawodników zasłabł i potrzebował pomocy medycznej. Uczestnicy tych zmagań, którzy biegli za tym zawodnikiem zatrzymali się, by udzielić mu pomocy. Oficjalnie udekorowano pierwsze cztery panie - czyli wszystkie startujące oraz sześciu panów. Czasy na wynikach (dostępne pod tekstem do pobrania) niestety nie oddają pełnej rywalizacji sportowej, gdyż wielu uczestników tych zmagań straciło bardzo dużo czasu pomagając poszkodowanemu.

Sobota 15 sierpnia

W sobotę ścigano się także na nartorolkach sportowych techniką dowolną. Ten wyścig był jednocześnie Mistrzostwami Polski PZN Amatorów w biegach narciarskich. Zawodnicy - 14 kobiet i 66 mężczyzn - ścigali się na jednakowych nartorolkach Marwe Skating 610A z kołami US6 - dostarczonymi przez Polski Związek Narciarski. To był jedyny bieg w ten weekend, który odbywał się ze startu indywidualnego z interwałem 30 sekund.

Ograniczona pula dostępnych nartorolek zmusiła organizatorów do podziału uczestników na dwie grupy. W pierwszej kolejności około 10:00 wystartowały wszystkie panie oraz sportowcy należący do najmłodszych i najstarszych kategorii wiekowych. Kolejne grupy miała rozpocząć wyścig tuż po 12:00, jednak trwająca akcja ratownicza w biegu na sprzęcie terenowym wydłużyła czas oczekiwania aż do 14:00. Temperatura powietrza i asfaltu były całkowicie inne niż przed południem. Dlatego wyniki open zestawione po biegu naszym zdaniem całkowicie nie oddają faktycznej dyspozycji zawodników tego dnia. Porównywać można co najwyżej wyniki w kategoriach wiekowych, gdyż z niewielkimi wyjątkami sportowcy w tych grupach startowali o podobnych porach.

Wyniki open i w kategoriach wiekowych załączamy pod tekstem w plikach do pobrania.

2.dekoracja-sobota

Niedziela 16 sierpnia

W niedzielę 16 sierpnia o godzinie 13:00 rozpoczął się bieg techniką klasyczną, w którym wzięło udział 9 zawodniczek i 58 zawodników. Tym razem startowano wspólnie w ramach każdej płci, panie 5 minut za panami. Zawodnicy tym razem startowali na własnych nartorolkach.

Wyniki open i w kategoriach z tego biegu znajdziesz załączone poniżej tekstu.

Trasa na której odbywają się nartorolkowe biegi SworneRace jest bardzo malownicza i naszym zdaniem doskonale nadaje się do zmagań amatorów. Prowadzi w lesie pomiędzy jeziorkami, w dużej części jest ocieniona. Występują na niej odcinki proste, jak też zakręty, duża część trasy jest płaska, ale są też drobne podbiegi i zjazdy. Ma doskonały asfalt, niemal idealnie gładki, ale dający pewne oparcie kijom. Jej długość wynosi 7,5 km, więc zawodnicy by przebiec dystans 30 km pokonywali trasę wahadłowo na zasadzie tam i z powrotem. Sportowcy ścigający się na rolkach i nartorolkach z pompowanymi kołami dużą część trasy pokonywali poza asfaltem, po leśnych ścieżkach, częściowo z zalegającym piaskiem. Czyniło to trasę niezwykle wymagającą.

Organizatorzy i uczestnicy tegorocznego SworneRace mieli znacznie utrudnione zadanie ze względu na pogodę. Ogromny upał panujący zwłaszcza w sobotę pokonał wielu uczestników. By wykazać się dobrymi wynikami w te dni należało być nie tylko dobrze przygotowanym technicznie, siłowo, czy kondycyjnie, ale przede wszystkim dobrze radzić sobie z wysokimi temperaturami.

Nieodłącznym elementem SworneRace jest impreza integracyjna odbywająca się w sobotę wieczorem. To jedna z niewielu okazji w roku, gdy zawodnicy przyjeżdżający z całej Polski mogą się spotkać i porozmawiać o wspólnej pasji.

zaktualizowano poniedziałek, 17 sierpnia 2020 15:48
Oceń artykuł
(0 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.