Silniejsi niż chłód i słota, czyli jak mocne charaktery rywalizowały w Skalnym Uphillu i Asfalt Uphillu

opublikowano: 07 października 2019 autor: Redakcja

Patrycja Szwed wygrywa Skalny Uphill 2019 techniką dowolną

Patrycja Szwed wygrywa Skalny Uphill 2019 techniką dowolną Mateusz Dek / fb:sportowykadr.pl
Ostatnie dwa biegi tego sezonu - Skalny Uphill i Asfalt Uphill - które odbyły się w Dusznikach-Zdroju 5 i 6 października 2019 roku, były też ostatnimi zawodami tegorocznego cyklu Vexa Skiroll Tour. Pomimo skrajnie niesprzyjającej pogody we współzawodnictwie wzięła udział pokaźna grupa zawodników.

Wyjątkowo silnymi charakterami wykazali się sportowcy rywalizujący na nartorolkach w biegach czwartej tury cyklu Vexa Skiroll Tour w 2019 roku, które odbyły się w pierwszy weekend października w Górach Stołowych i Bystrzyckich. Choć pogoda starała się zniechęcić do udziału, w zawodach ścigało się kilkudziesięciu sportowców z całej Polski.

Organizatorzy sobotniego (5 października) biegu Skalny Uphill nie przypuszczali, że pomimo ulewnego deszczu i niskich temperatur powietrza tak dużo zawodników weźmie udział w zawodach. Bieg odbywał się po raz pierwszy, a pogoda była najgorsza w całej historii rozgrywania cyklu Vexa Skiroll Tour, mimo to na starcie stanęło 68 sportowców i tylu też dotarło do mety.

Trasa zawodów prowadziła z Łężyc w gminie Szczytna, zaledwie kilka kilometrów od centrum Dusznik-Zdroju, na Lisią Przełęcz w Górach Stołowych. Zawody należą do jednych z łatwiejszych biegów pod górę w Polsce. Dystans mierzy 6 km, a przewyższenie wynosi 230 m. Trasa prowadzi po nowym asfalcie oddanym do użytku w 2019 roku. Wiele odcinków trasy jest płaskich lub nieznacznie wznoszących się, zwłaszcza na początku i pod koniec długości trasy.

Na kartach historii naszej dyscypliny zapisali się pierwsi zwycięzcy Skalnego Uphillu:

  • techniką klasyczną - Beata Nowok (team nabiegowkach.pl) i Wojciech Smykowski (Centrum Treningowe Retro)
  • techniką dowolną - Patrycja Szwed (TN Biegówki Wesoła / Decathlon Team) i Jakub Ogorzałek - (Biegówki Góry Sowie i Stołowe)
  • na pompowanych kołach: Aneta Zych (TN Biegówki Wesoła) i Stanisław Michajluk (Skiking.pl Team)

Sprawdź pełne wyniki biegu Skalny Uphill 2019.

Dzień później - w niedzielę 6 października - odbył się ostatni, finałowy bieg tegorocznego cyklu Vexa - Asfalt Uphill. Trasa prowadziła z Dusznik-Zdroju do narciarskiej i najwyżej położonej dzielnicy miasta - Zieleńca. Zawodnicy pokonali prawie 11 km z przewyższeniem 340 m. Pogoda się poprawiła, gdyż nie padało, za to było bardzo zimno. Na mecie w Zieleńcu panowała temperatura nie wyższa niż 3°C, dlatego wielu zawodników przywdziało stroje startowe, których używają na biegówkach. Słońce zlitowało się nad zawodnikami pod koniec imprezy i zwłaszcza w trakcie dekoracji przedzierało się przez chmury.

Asfalt Uphill to najstarszy polski otwarty bieg pod górę na nartorolkach. Jego wieloletnia historia i prestiż finału cyklu zapewniły wyższą frekwencję, niż w sobotę. Linię mety przebiegło 86 sportowców.

Najlepsi w Asfalt Uphill 2019:

  • techniką klasyczną - Beata Nowok (team nabiegowkach.pl) i Wojciech Smykowski (Centrum Treningowe Retro)
  • dowolnie - Patrycja Szwed (TN Biegówki Wesoła / Decathlon Team) i Łukasz Bałęczny (AZS AWF Katowice)
  • na pompowanych kołach - Jolanta Michajluk i Stanisław Michajluk ( oboje Skiking.pl Team)

Sprawdź pełne wyniki biegu Asfalt Uphill 2019.

Biegi zostały zorganizowane przez MOKiS Duszniki-Zdrój oraz portal nartorolki.pl i firmę MT-Sport przy udziale partnerów i sponsorów: Vexa, Spine, nartorolkowy.pl, Skigo, Salomon, restauracji La Nonna z Polanicy-Zdroju, ośrodka Czubajówka-Nartorolkówka, firmy Centrum Lokalizacji CM i Gminy Szczytna.

zaktualizowano poniedziałek, 07 października 2019 16:30
Oceń artykuł
(2 głosów)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.