nartorolki.pl > Imprezy > Zapowiedzi > Mistrzostwa Polski PZN na nartorolkach od 8 do 9 września dla zawodników z licencją i bez

Mistrzostwa Polski PZN na nartorolkach od 8 do 9 września dla zawodników z licencją i bez

Mistrzostwa Polski PZN na nartorolkach od 8 do 9 września dla zawodników z licencją i bez

W jeleniogórskim Sobieszowie w drugi weekend września 2018 roku odbędą się Mistrzostwa Polski PZN na nartorolkach. Zawodnicy – także amatorzy – zmierzą się w sobotę w biegu techniką dowolną i niedzielę techniką klasyczną. Tytuły mistrzowskie zostaną przyznane w kategoriach juniorskich, seniorskich i wśród amatorów.

Już od kilku lat Jelenia Góra jest gospodarzem nartorolkowych zmagań, w których głównie młodzież rywalizuje o krajowe tytuły mistrzowskie Polskiego Związku Narciarskiego na nartorolkach. W bieżącym sezonie wyścigi będą odbywać się od soboty 8 września do niedzieli 9 września 2018 roku. Warto jednak pojawić się już w piątek na odprawie, a dlaczego wyjaśniamy poniżej.

Zawodnicy będą się ścigać z rywalkami i rywalami w kategoriach wiekowych junior A, B, C, D, młodzieżowiec i senior. Będzie także osobna kategoria „amator” dla wszystkich sportowców niezależnie od wieku, którzy nie posiadają licencji PZN.

W programie znalazły się biegi techniką dowolną i klasyczną. W sobotę uczestnicy mistrzostw pobiegną łyżwą ze startu indywidualnego na dystansach od 4 km do 10 km. Dla amatorów zaplanowano wyścig na 6 km. Miejscem zmagań będzie tor nartorolkowy w Sobieszowie należący do Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Jeleniej Górze ul. Bronka Czecha 14.

nartorolki - sklep

Sprawdź ofertę największego polskiego sklepu z nartorolkami nartorolkowy.pl.

Na niedzielę zaplanowano biegi klasykiem. Wszyscy – także amatorzy – wystartują wspólnie w ramach swoich kategorii na trasie prowadzącej w większości pod górę na dystansie około 3 km. Start znajduje się w miejscowości Podzamcze (około 1 km na wschód od sobieszowskiego toru), a meta w Zachełmiu. Dystanse są krótkie, a trasy nie są wymagające, zwłaszcza na tle innych otwartych polskich zawodów. Impreza jednak odbywa się przede wszystkim z myślą o młodych sportowcach, którzy stanowią 90% wszystkich startujących.

Program obu dni zawodów można znaleźć w komunikacie załączonym pod tekstem.

W trakcie sobotnio-niedzielnych zmagań zawodnicy będą rywalizować na nartorolkach z gumowymi kołami. W biegu dowolną techniką kategorie junior A i B, młodzieżowiec i senior otrzymają na czas zawodów jednakowy sprzęt od organizatora. Pozostałe grupy – w tym amatorzy – będą się ścigać na swoich nartorolkach obowiązkowo wyposażonych w koła gumowe. W rywalizacji klasykiem – amatorzy i zawodnicy z licencją – mają biegać na własnym sprzęcie. Obowiązują także gumowe koła. Szczegółowe wytyczne można wyczytać w regulaminie do ściągnięcia pod tekstem.

Uczestnicy szykujący się do zawodów powinni zwrócić szczególną uwagę na regulaminowe ograniczenia sprzętowe. O ile wymóg posiadania kół gumowych jest jasny, ściganie się na gumie jest coraz popularniejsze w Polsce i na świecie, dziwić mogą ścisłe ograniczenia wymiarów kół. Regulamin narzuca koła o średnicy 100 mm dla biegów w sobotę. To oznacza, że nie można będzie użyć kół mniejszych, np. 80 mm.

Jeszcze większe problemy w doborze sprzętu sprawiają limity dla startujących w niedzielę. Cytując regulamin „Wprowadza się ograniczenie wymiarów maksymalnych do /koła gumowe o średnicy 70 mm i szerokości 40 mm/”. Trudno na rynku znaleźć takie nartorolki. Większość popularnych modeli wyposażonych jest w koła o średnicy przynajmniej 75 mm (Rollspeed, Vexa, Skigo, Marwe). Natomiast limitem nie do przeskoczenia dla wszystkich jest maksymalna szerokość koła 40 mm. Takie koła montuje w swoich nartorolkach Marwe (ale ich średnica to 80 mm, wykluczona regulaminem). Wszystkie inne dostępne w Polsce nartorolki do klasyka mają koła o szerokości większej. Jeśli organizator nie zmieni zapisów regulaminowych, wykluczy ze startu większość polskich zawodników.

Co warto wiedzieć?

  1. Impreza organizowana jest głównie z myślą o zawodnikach trenujących w klubach. Na takich zawodach panują inne zwyczaje, niż w biegach otwartych. Należy przygotować się choćby na to, że oświadczenie o starcie na własną odpowiedzialność trzeba będzie zredagować samemu i napisać je ręcznie, gdyż nikt nie przygotuje druków. Warto takie oświadczenie przygotować w domu i mieć ze sobą.
  2. Zgłoszenie należy wypisać na formularzu PZN, który załączamy pod tekstem. Zeskanuj je i prześlij do 7 września do 15:00 na e-mail mail@odzn.pl. Zgłoszenie w oryginale należy przynieść ze sobą do biura zawodów – tego wymagają przepisy NRS. Na zgłoszeniu napisz gdzieś (nie ma rubryki), że jesteś amatorem. Warto też wpisać w jakim systemie wiązań masz buty. Choć teoretycznie amatorzy mają startować na swoim sprzęcie, znając życie, może się to zmienić nawet w ostatniej chwili.
  3. Wysyłając wypełniony formularz zgłaszasz się do zawodów – obu konkurencji. Nie ma możliwości zapisania się tylko na jeden dzień. Jeśli planujesz wystartować klasykiem, znajdziesz swoje nazwisko także na liście startowej biegów dowolną techniką. Na wynikach zamiast uzyskanego czasu będziesz mieć DNS (nie wystartował).
  4. Należy pojawić się na piątkowej odprawie. Na niej będą podejmowane różne decyzje. Może okazać się, że zmieniają się dystanse, czy kolejność startu grup wiekowych, a co za tym idzie, godziny konkurencji, w których startujesz. Miałeś startować o 13:00? Całkiem możliwe, że będziesz zaczynać o 10:00. Odprawa jest częścią zawodów. Jeśli nie możesz na niej być, poproś kogoś znajomego, by przekazał ci wszystkie ustalenia.
  5. Bezwzględnie do startu przygotuj kask i okulary. Bez tego wyposażenia możesz nie zostać dopuszczony do udziału w zawodach.

Pod tekstem zamieściliśmy komunikat nr 1 i regulamin zawodów oraz formularz zgłoszenia do zawodów PZN.

Komunikat nr 1
Regulamin
Formularz zgłoszenia na zawody PZN

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nartorolki.pl