Czy w 2020 roku jest szansa na rywalizację na nartorolkach?

opublikowano: 16 kwietnia 2020 autor: Redakcja
Epidemia koronawirusa COVID-19 szczególnie dotknęła branżę sportową. Nie dość, że obecnie żadne zawody nie mogą się odbywać, to znacznie trudniej też trenować. Do lata, czyli sezonu startowego na nartorolkach, pozostało jeszcze trochę czasu. Jakie w związku z tym są szanse, by pościgać się w tym roku na nartorolkach?

Trudno przewidzieć jak rozwinie się epidemia do lata oraz jakie zakazy będą wciąż obowiązywać. Choć wiele prognoz pokazuje, że szczyt zachorowań w naszym kraju ma przypadać na przełom kwietnia i maja, trudno wyrokować jakie zawody, kiedy i w jakiej formie będą mogły się odbyć.

Niemniej jednak widzimy duże szanse na to, że nartorolkowe imprezy zaplanowane na lato i wczesną jesień mogą w Polsce dojść do skutku. Zwłaszcza, że być może po raz pierwszy będziemy się cieszyć z niszowości naszego sportu, a co za tym idzie wciąż relatywnie niskich frekwencji w zawodach na nartorolkach. Być może regulacje prawne obejmować będą zakazami tylko większe wydarzenia?

Na razie jednak nie będziemy zajmować się zgadywaniem, tylko przyglądamy się konkretnym planom i deklaracjom organizatorów zawodów w Polsce i za granicą.

Vexa Skiroll Tour

Wiele wskazuje na to, że jedyny polski otwarty cykl zawodów na nartorolkach - Vexa Skiroll Tour - może odbyć się w kształcie identycznym z tym sprzed roku. - Samorządy, na terenie których odbywają się zawody wchodzące w skład cyklu, potwierdziły chęć organizacji nartorolkowej rywalizacji w 2020 roku. Obecnie pracujemy nad kalendarzem. W miarę pewna jest data I tury cyklu - Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach w Pieszycach i Dzierżoniowie - to tradycyjnie ostatni weekend lipca. Ostateczny kalendarz postaramy się podać do końca kwietnia - wyjaśnia Michał Rolski z komitetu organizacyjnego cyklu.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, zawodnicy spotkają się w trakcie czterech weekendowych sesji: w Górach Sowich, w Beskidzie Sądeckim, w okolicach Międzylesia i w Dusznikach-Zdroju. Czyli wystartują łącznie w ośmiu biegach zaliczanych do cyklu. Planowane są także knock-out sprinty w sobotę 25 lipca 2020 roku w ramach Grand Prix Polski na nartorolkach.

Więcej informacji o cyklu Vexa Skiroll Tour znajdziesz na stronie www.tour.vexa.pl.

SworneRace

Konkurencje w ramach SworneRace mają się w tym roku odbyć już po raz trzeci. Miejscem imprezy są leśne drogi w okolicach Swornegaci na Kaszubach. Dwudniową imprezę zaplanowano na 11 i 12 lipca.

- W obecnej sytuacji nie możemy sobie pozwolić na otwarcie zapisów. Póki co trzymamy rękę na pulsie i wnikliwie obserwujemy sytuację w Polsce, która zmienia się dynamicznie. Jeżeli będzie wszystko wracało do normy, w co bardzo wierzymy, wówczas rozpoczniemy rejestrację zawodników i finalną organizację imprezy - mówi Jakub Czaplewski z komitetu organizacyjnego zawodów. - Od dłuższego czasu mamy wszystkie zgody niezbędne do przeprowadzenia zawodów. Do tej pory nikt się z nami nie kontaktował o jakichkolwiek cofnięciach decyzji. Na chwilę obecna nowa planowana data rozpoczęcia zapisów to druga połowa maja. Bardzo nam zależy, aby Sworne odbyło się w tym roku, bo przecież robimy to dla wielu ludzi spragnionych rywalizacji i sportu na świeżym powietrzu - wyjaśnia Czaplewski.

Organizatorzy trzymają się jak na razie lipcowego terminu, dopuszczają też przeniesienie daty zawodów na sierpień, gdyby nie udało się zorganizować lub przygotować imprezy w pierwotnych terminie.

- Na pewno się nie poddamy i będziemy walczyć do samego końca. Liczę, że za miesiąc będziemy o wiele bogatsi w informacje i wtedy podejmiemy decyzję o przesunięciu terminu, a dopiero później o jego odwołaniu. Ostatecznym terminem, w którym może się odbyć nasza impreza to ostatni weekend sierpnia - stwierdza Jakub Czaplewski.

Aktualne informacje o imprezie najlepiej śledzić na facebookowym profilu: facebook.com/swornerace/

Rolkowisko

Jednym z wydarzeń dla miłośników nartorolek jest Rolkowisko odbywające się we wrześniu w Warszawie-Wesołej. W tym roku nieoficjalnie jeszcze mówi się o organizacji imprezy w sobotę 26 września. Do zawodów jeszcze daleko, mamy nadzieję, że odbędą się bez zakłóceń.

Informacje o Rolkowisku pojawiają się zawsze na facebookowej stronie organizatora - Towarzystwa Narciarskiego Biegówki Wesoła: facebook.com/tnbiegowkiwesola/

Zawody z kalendarza Polskiego Związku Narciarskiego

Puchar Polski PZN w biegach na nartorolkach zwyczajowo odbywa się we wrześniu, ewentualnie zahaczając o przyległe miesiące. Do tradycji należy też bardzo późne ogłaszanie kalendarza, w ubiegłym roku zawodnicy dowiedzieli się o tym jakie biegi i jaką techniką będą się odbywać raptem na kilka tygodni przed pierwszymi zmaganiami. Nie chcemy wróżyć z fusów i cierpliwie czekamy na podanie tegorocznych dat.

Skikome na Kaszebe

Bardzo prawdopodobne, że pierwszą poszkodowaną przez epidemię imprezą nartorolkową w Polsce będzie rajd na rolkach i nartorolkach terenowych Skikome na Kaszebe. Choć impreza nie ma charakteru współzawodnictwa, jest jedną z najdłużej organizowanych i lepiej rozpoznawalnych w kraju. Tegoroczny rajd miał odbyć się w pierwszy weekend czerwca. Jednak ze względów organizacyjnych prace przygotowawcze należało rozpocząć wcześniej, bo rajd połączony jest z integracją środowiska i wspólnym zakwaterowaniem. Jak tłumaczył nam w drugiej połowie marca główny organizator Jerzy Buczkowski, "utrzymanie bazy noclegowej w Ośrodku Sosnówka wymaga zarezerwowania miejsc noclegowych dla około 60 osób". Wiadomo, że organizatorom trudno podejmować teraz takie decyzje i wykładać własne środki na zaliczki.

Liczymy, że mimo wszystko Skikome na Kaszebe odbędzie się w tym roku. Wszystkie informacje o tym wydarzeniu zamieszczamy na bieżąco na portalu nartorolki.pl.

Rywalizacja za granicą

Ze względu na panującą pandemię FIS dokonał roszad w kalendarzu Pucharu Świata na nartorolkach. Pierwsze spotkanie, które zaplanowane było na początku lipca w chińskim Beijing zostało przesunięte na połowę września. W obecnym kształcie kalendarza pierwsze zmagania Pucharu Świata FIS mają odbyć się w Madonie na Łotwie na przełomie lipca i sierpnia.

Największy pod względem frekwencji bieg na nartorolkach - szwedzki Alliansloppet - który w tym roku ma się odbyć 29 sierpnia, nie został jak dotąd odwołany. Organizatorzy informują na stronie imprezy, że nie są w stanie przewidzieć sytuacji, jaka ma panować pod koniec sierpnia, mają jednak nadzieję, że zawody odbędą się normalnie.

Za naszą południową granicą - w Czechach - od lat odbywa się cykl biegów na nartorolkach techniką klasyczną - Efisan Skiroll Classic. Na ten rok organizatorzy zapowiedzieli szereg zmian w przebiegu imprezy. Jedną z nich ma być zmiana głównego sponsora. Ostatnie oficjalne informacje organizator podawał pod koniec marca. Liczymy, że regulacje prawne w Czechach umożliwią organizację tej imprezy. Do udziału w niej Polaków, którzy chętnie współzawodniczą w czeskich biegach, niezbędne jest też otwarcie granic.

Bądźmy optymistami

Dla miłośników rywalizacji na nartorolkach z tych informacji wyłania się optymistyczny obraz. Jeśli tylko epidemia odstąpi, co do lata jest bardzo możliwe, a władze złagodzą zakazy dotyczące organizacji imprez sportowych, tegoroczny sezon startowy może odbyć się bez zakłóceń. I za to trzymajmy kciuki.

zaktualizowano czwartek, 16 kwietnia 2020 15:42
Oceń artykuł
(1 głos)
Napisz komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Jeśli jeszcze nie masz konta w serwisie, a interesujesz się nartorolkami, dołącz do nas!

busy

Newsletter

Informacje o nartorolkach na twój e-mail, wygodnie i bezpłatnie.
Akceptuję regulamin biuletynu
Biuletyn nartorolki.pl to cenne źródło wiedzy o nartorolkach, rolkach terenowych i nordic blading.